10 dekorasyon fikri ile sonbaharda evinizi ısıtın

Yazın nasıl geçtiğini anlamadan bir anda sonbahar kapımızda belirdi, artık sabahları uyandığımızdan hafiften üşümeye ve kaloriferleri yavaştan açmaya başladık.

Soğuyan havaya rağmen sizlerle paylaşacağımız 10 dekorasyon fikri ile evinizi daha sıcak ve konforlu bir hale getirebilirsiniz.


1. Yaşadığınız mekânda farklı dokuda kumaşların yardımı ile dekoratif katmanlar oluşturun. Evinize yün, kadife veya kürk kullanarak farklı doku katmanları katın.


2. Mumları ortaya çıkarmanın tam sırası! Şayet evinizde bir şömineniz yoksa, ortama yumuşak bir ışık ve romantik sıcak bir hava katmaları için mumlardan yararlanmalısınız. Farklı renk ve şekillerdeki birkaç mumu gruplayarak hoş bir dekorasyon yaratabilirsiniz.


3. Kim demiş perdeler tek olur mevsime göre değişmez diye? Bizce ev dekorasyonuna meraklı hanımların bir çift yazlık bir çift de kışlık perdesi olmalı. Yazın kullandığınız ince düz perdelerinizi kış yaklaşırken kadife drapeli bir modelle değiştirebilirsiniz. Kadife drapeli perdeler hem evinize hoş bir derinlik katacak, hem de pencereden sızarak içeri süzülen soğuk havayı başarılı bir biçimde engelleyecektir.


4. Kuş tüyü bir yorgan alın. Kuş tüyü yorgan, soğuk havalarda sizi daha sıcak tutacak ve geceleri kombinin ayarını 1-2 derece de olsa kısmanızı sağlayacaktır. Ayrıca kuş tüyü yorgan diğer yapay yorganlara göre çok daha konforludur.


5. Kurutulmuş çiçekler evinize çiçeklerin güzelliğini kışın da getirmenizi sağlarlar, peki bu kış satın almak yerine kurutulmuş çiçeklerinizi kendiniz yapmaya ne dersiniz? Bahçenizdeki çiçeklerden birazını içeri alın ve kışın kurak günlerinde, evinize yaz neşesi getirmek için düzgünce kurumaya bırakın.


6. Soğuk günlerde, etrafınızda kaşmir bir battaniye olması gibisi yoktur, sarınır ısınır yumuşacık dokusuyla konforun tadını çıkarırsınız. Kaşmir hem pahalı hem de bakımı itina gerektiren bir materyaldir o yüzden alternatif olarak kaliteli bir yün veya koton battaniye pek tabii ki işinizi görecektir.


7. Yastıklar dekorasyonda önemli bir ayrıntıdır. Yastıklarınıza sezonun trendlerine uygun olarak farklı kılıflar alabilirsiniz, üstelik yastık kılıfları çok yer kaplamadan kolayca saklanabilirler. Bu sezon mürdüm eriği ve tarçın tonlarında geometrik desenlere sahip yastıklar çok moda aklınızda olsun.


8. Salonunuzun tek bir duvarını farklı bir renge boyayarak, dekorasyon açısından evinizin puanını anında artırabilir ve evin havasında gözle görülür büyük bir değişiklik oluşturabilirsiniz. Renk seçerken evinizin dekorasyonu ile uyumlu olacak bir ton seçmeye özen gösterin ama biraz hareket katmayı da ihmal etmeyin.


9. Bilhassa kışın kimse ayaklarının soğuk zemine basmasından hoşlanmaz. Bu nedenle kış dekorasyonunda halıyı asla es geçmemelisiniz. Mutlaka her odanızda en azından odanın orta alanlarında büyük bir halı olmasına dikkat edin. Kışın soğuktan gelip yumuşacık yün bir halıya basmak gibisi yoktur.


10. Fotoğraflarınızı dekorasyonunuza katmayı ihmal etmeyin. Yaz tatilinizde çektiğiniz fotoğrafları çerçeveleterek o sıcak günlerin anıları ile evinizin atmosferini ısıtabilir ve bir dahaki yazı hevesle beklemenin tadını çıkarabilirsiniz.

Kaynak: Styleathome.com