Akıllı ev ölçeklendirmesi: Küçülmenin pratik yolları

Yaşam alanınızı düzenlemenizi sağlayacak uzman tavsiyelerine hazır mısınız?

Ev işlerinizi yarıya indirin, bahçe işlerini listenizden çıkarın ve daha çok para biriktirin. Nasıl, dikkatinizi çekebildik mi yeterince? :)

Bunca yararına rağmen, yaşam alanını küçültme ile daha pratik ve küçük bir evde yaşamak neden hâlâ bazılarımıza nahoş bir düşünceymiş gibi geliyor?

Kimilerimiz ne kadar zorlansak da çocuklarımızın doğduğu ve büyüdüğü o anılarla dolu evimizi terk etmek istemiyoruz, taa ki yaşlanıp evi idare edememeye başladığımız noktaya kadar!

Kimilerimiz ise küçük bir yaşam alanına sahip olmanın avantajlarını genç yaşında keşfediyor ve elden ayaktan düşmeden küçülerek yaşamanın keyfini çıkarmaya başlıyor.

Size önerimiz; hayatınızı değerlendirmeniz… Daha küçük ama akıllıca dekore edilmiş bir ev sayesinde ev işi zamanını yarıya indirebilir, çocuklarınızla geçireceğiniz değerli ekstra saatler kazanabilirsiniz. Temizliğe yardımcı alıyorsanız küçük bir evi kendiniz temizleyebilir ve bütçenize daha fazla para girmesini sağlayabilirsiniz.


Yapın / Yapmayın

kompakt iç mimari, minimalist ev dekorasyonu, sehpa, koltuk

Yapın

İhtiyaçlarınızı yeniden gözden geçirin. Kim bilir, belki o devasa endüstriyel tip buzdolabına gerçekten ihtiyacınız yoktur. Düşündüğünüzde belki de senede bir kere ziyaretinize gelen misafirler için ayırdığınız konuk odanızı, her gün kullanacağınız bir hobi odasına dönüştürme vakti gelmiştir.


Yapın

Yeni yaşam alanınız için bir yer planı çizin. Her yeri ölçümleyin ve bu planın üzerine ölçüleri yazın. Favori kanepenizin oturma odanıza sığıp sığmayacağını ölçmeden sakın yeni mobilyalar satın almayın. Tüm mobilyaların ferah, kapıları engellemeyen ve evi daraltmayan bir şekilde yerleştirilmesine özen gösterin.


Yapın

Düz ekran duvara monte edilebilir bir televizyon satın alın ve devasa yer kaplayan TV ünitenizden hemen kurtulun.


Yapmayın

Nasıl yaşamak istiyorsanız evinizi öyle dekore etmeyin! Bir diğer deyişle; ayaklarınızı sehpaya uzatıp keyif yapmayı seven bir tipseniz, sehpanızın üzerini kristal biblolar ve gümüş süs eşyaları ile doldurmayın. Gerçekte nasıl yaşıyor iseniz, evinizi ona uygun dekore etmelisiniz.


Yapmayın

Her odayı yalnızca tek bir amaç için kullanmayın. Salonunuz hem televizyon izlemeye hem bir gecelik misafirlerinizi yatırmaya hem de el işlerinizi yapmaya uygun bir alan olabilir. Hazırlayacağınız yerleşim planı, her oda için amaçlarınızı belirlemenizi kolaylaştıracaktır.


Yapmayın

Küçük bir daire satın aldığınız için “büyük yatırım imkânlarını kaçırdım” diye düşünmeyin. Paranızı mülke yatırmanın haricinde bir finansal danışmandan tavsiyeler alarak daha çok kâr getirecek fırsatlara yönelebilir veya hayalinizdeki o rüya gibi tatili satın alarak güzel anılara yatırım yapabilirsiniz.

Kaynak: Styleathome.com