Bandana ile yapılabilecek 8 “kendin yap” projesi

Dakikalar içerisinde kolay metotlarla kare şeklindeki bandanalarınızdan evinize ve yemek masalarınıza hoş görünüm katacak farklı aksesuarlar üretebilirsiniz! Üstelik tam da bandana modası etrafımızı sarmışken…


Bandana ile “kendin yap” projeleri!

Çamaşır / ayakkabı torbası

Bandanalarınızı birbirine dikerek minik bir çamaşır torbası veya seyahatlerinizde bavulunuzun içinde kaybolup gitmesini istemediğiniz değerli eşyalarınız taşımanızı sağlayacak bir heybe elde edebilirsiniz.

1. adım: 2 bandanayı iç yüzleri dışa bakacak şekilde üst üste koyun ve üç kenarını da dikin. Yan kenarlarından birinin üst bölümünde 2 cm lik bir boşluk bırakın ki açık kalan ağza bir kurdele yerleştirip bağlantı noktası oluşturulabilsin.

2. adım: Diktiğiniz minik heybeyi ters yüz çevirin ki dikişler iç tarafta kalsın ve bandanaların renkli yüzleri ortaya çıksın. Ağız kısmına uygun renklerde bir kurdele geçirin.


Bandana ile “kendin yap” projeleri!

Peçete halkaları

Yaz mevsiminde masalarınızı renkli dekoratif peçete halkaları ile neşelendirin.

1. adım: Bandanalardan renkli peçete halkaları yapmak için öncelikle bandananızı 4 cm lik şeritler halinde kesin.

2. adım: Sonra bu şeritleri 3 kez boyuna, 3 kez de enine olacak şekilde katlayın ve ardından bir uca renkli bir düğme dikin, diğer uca ise bir ilik yeri açın.

Düğme seçiminizde tezat renkler kullanırsanız daha göz alıcı tasarımlar elde edebilirsiniz.


Bandana ile “kendin yap” projeleri!

Kumaş askılıklar

Elbise askılarınızı bandana ile kaplamak hoş bir görüntü yaratmanın haricinde elbiselerinizin askıdan kayıp düşmesini engelleyecek önemli bir işlevselliğe de sahiptir.

1. adım: Bandanayı ikiye katlayın ardından ortasından bir delik açarak askının kancasını geçirip dışarı çıkartın.

2. adım:Askının etrafını bandana ile güzelce sarın ve kumaşı muntazam bir şekilde gerginleştirin.

3. adım: Askının çevresini saran bandanayı güzelce askıya yapıştırın ve fazlalıkları kesip atın.


Bandana ile “kendin yap” projeleri!

Masa kartı

Parti ve davetlerde bandanalardan yapacağınız sevimli masa kartları ile kimin nereye oturacağını misafirlerinize şirin bir dille anlatabilirsiniz.

1. adım: Bandanayı dörde bölün. Her karenin ortasına bir avuç şekerleme koyun ve kenarları büzerek yukarı doğru bohçe yapın.

2. adım: Bohçanın ağzını renkli bir kurdele ile bağlayın. İsim yazmak için bandananın deseni ile aynı tasarıma sahip kartlar oluşturun, fotokopi ile çoğaltın.

3. adım: Kartların üzeri isim yazıp bir ucuna delik açarak kurdele geçirin.


Bandana ile “kendin yap” projeleri!

Masa servisi (runner)

Yaz masalarınızı rengârenk bandanalardan patchwork usulü yapılmış masa servisi örtünüzle şenlendirebilirsiniz. Dilimizde de orijinal adı gibi runner olarak geçen ve sadece masanın orta bölümünü kaplayan bu pratik servis örtüsü stilini uygulamak için öncelikle açık renk bir kumaş satın alın. Evdeki eski bir masa örtüsünü de kullanabilirsiniz.

1. adım: 4-5 adet birbiri ile uyumlu renkli bandana bulun ve bandanaları açık renk örtünün üzerine yan yana gelecek biçimde dizin ve örtüyü bu ölçülerde kesin.

2. adım: Örtünün kenarlarını kıvırıp teyelleyin ve bandanaları örtünün üzerine yan yana patchwork görünümü alacak şekilde dikin. Sonrasında örtünüzü güzelce ütüleyin.


Bandana ile “kendin yap” projeleri!

Gül broş

1. adım: Bandanayı 8 eşit kare parçaya kesin. Kare yığınlarını üst üste koyun, ardından her birinin köşesini farklı yönlere doğru çevirin ve bir çiçek biçimi elde edin.

2. adım: Kenarlarını düzelttiğiniz kare yığınını elinize alın ve ortasına parmağınızı bastırarak kenarların üstte çiçek hâline gelmesini sağlayın.

3. adım: Elinizde kalan uç bölümü çevirerek bükün ve açılmaması için iğne iplik ile birkaç dikiş atarak sabitleyin.

4. adım: Kumaş çiçeğinizi broş olarak kullanmak için alt bölümüne bir çengelli iğne takın.


Bandana ile “kendin yap” projeleri!

Mum kılıfı

İnce veya şeffaf bir kumaşa sahip bandanalar bu iş için en uygun olanlarıdır. Cam kavanoz içerisine yerleştirilmiş mumları korkmadan tutabilmek ve görünüm açısından daha dekoratif bir hale getirebilmek için bandanalardan yararlanabiliriz.

1. adım: Bandananızı cam kavanozu tek bir sefer dolayacak ölçüde kesin.

2. adım: Bandanayı cam bardağa sarın ve uçları yapıştırıcı ile sabitleyin.

Dilerseniz daha otantik bir görünüm için kumaşın üzerinden boncuklu hasır bir ip geçirerek minik bir düğüm atabilirsiniz.


Bandana ile “kendin yap” projeleri!

Çerçeveli bandanalar

Bitpazarından veya antikacılardan ucuz ve eski tahta resim çerçeveleri satın alıp bunları bandana, strafor köpük ve yapışkan ile salonunuzda sergileyebileceğiniz göz alıcı bir koleksiyona dönüştürebilirsiniz.

1. adım: Her çerçevenin resim boşluğunu ölçün ve tam tamına o bölgelere uyacak biçimde strafor köpük parçaları kesin.

2. adım: Kestiğiniz köpük parçalarını farklı bandana kumaşları ile kaplayın, kumaş fazla büyük gelirse kesin ek kumaş arkaya sadece 2-3 santim kadar taşmalı.

3. adım: Köpük kalıbın çerçeveden görünecek ön yüzündeki kumaşı iyice düzeltin ve arkada kalan ekstra kumaş parçalarını düzgün ve gergin bir şekilde yapışkan ile köpüğe yapıştırıp sabitleyin.

4. adım: Bandana ile kaplanmış, yeni bir dokuya kavuşmuş renkli köpük kalıbı çerçeveye yerleştirin.

5. adım: Çift taraflı bant veya resim macunu ile çerçevenin dıştaki orta bölümüne minik dekoratif bir resim yapıştırın.

Kaynak: Countryliving.com