Dikey bahçe hazırlamak için yaratıcı öneriler

Günümüzde “dikey bahçeler” o kadar popüler ki, yakında “duvardan duvara bahçe” terimini duyarsanız hiç şaşırmayın sevgili okuyucular!

Dikey bahçeler, hem alandan tasarruf etme biçimi olarak hem de kullanılmayan bomboş duvarları şenlendirmek açısından oldukça popülerleşmeye başladı.

Özellikle bitki yetiştirmek açısından dar bir alana sahip apartman dairelerinde oturanların veya müstakil bir eve ama minik bir bahçe alanına sahip olanların tercih etmeye başladığı dikey bahçeler, aynı zamanda oldukça yaratıcı bir dekorasyon kavramı olarak da kabul görüyor.


dikey bahçe, metal tel, çit

Dikey bahçeler için çitler

Dikey bahçe oluşturmaya metal bir çit edinerek başlayabilirsiniz. Yan komşunuzla aranızdaki bahçe duvarınıza veya balkonunuzun duvarına dikey olarak konumlandırdığınız metal çit üzerine yan yana birçok farklı saksı asarak envai çeşit çiçek ve bitki yetiştirebilirsiniz.

Metal çitin görünümünü güzelleştirmek için üzüm asması alıp büyüterek çitin her yanına asmayı sardırarak yemyeşil ve çok canlı bir bahçe görünümüne sahip olabilirsiniz. Sarmaşıklarla kaplı metal çit ayrıca bahçenizle dışarısı arasında bir paravan işlevi görecek ve size özgü bir alan yaratacaktır.


dikey bahçe metal tel çit

Dikey bahçeler için merdivenler

Evinizde kullanmadığınız bir merdiveniniz varsa bu da dikey bahçe oluşturma konusunda oldukça işinize yarayacaktır.

Merdiven üzerinde sarmaşık yetiştirip dört bir yanını sarmaşıkla kapladığınızda artık kullanmadığınız bu eski eşyanız, yeni dikey bahçe serüveninizde harika bir destek sistemi oluşturacaktır.

Sarmaşıkla kaplı merdivenin katlarına dilediğiniz bitkileri dekoratif saksılarda yerleştirerek çok sevimli bir bahçe yaratabilirsiniz, bu fikir ayrıca geri dönüşüm projesi olarak da oldukça göz alıcı bir örnek oldu!

Dikey bahçe oluştururken kullanılabilecek yaratıcı birçok alet ve eşya bulunabilir biraz bu gözle çevrenize bakmanız yeni şeyler keşfetmek adına yeterli olacaktır!

Kaynak: Doityourself.com

dikey bahçe oluşturma fikirleri, vertical gardens (5)

dikey bahçe oluşturma fikirleri, vertical gardens (7)

dikey bahçe oluşturma fikirleri, vertical gardens (8)

dikey bahçe oluşturma fikirleri, vertical gardens (6)

dikey bahçe oluşturma fikirleri, vertical gardens (2)

dikey bahçe oluşturma fikirleri, vertical gardens (4)