Düğünler için 10 yaratıcı “kendin yap” projesi

Düğün bütçenizin tasarrufa ihtiyacı varsa bu önerilere kulak verin!

Kısaca yabancı adıyla D.I.Y (do it yourself, yani kendin yap) projeleri artık yeni bir hobi alanı hâline geldi ve hayatımızda daha da çok yer almaya başladı.

Yeni evlenecekler için tasarruf etme ve özgün bir düğüne sahip olma umudu veren 10 D.I.Y. fikrine mutlaka bir göz atın!


düğün davetiyesi, kişisel mühür - diy

1. Kişiselleştirilmiş mühür

Düğün organizasyonunuzun her adımında kişiselleştirilmiş kartlar yaratabilmek için ayrı ayrı birçok kart bastırmaya hiç gerek yok.

Eşinizin ve sizin baş harflerinizden ve düğün tarihinizden oluşan kişiselleştirilmiş bir mühür satın alın ve davetiyelerinizi, masa kartlarını, hediyeler için geri göndereceğiniz teşekkür kartlarını bu mühür ile kolayca tek bir adımda kişiselleştirilmiş bir hale getirin!

Benzer bir mühürü Etsy üzerinden araştırarak sipariş verebilirsiniz.


düğün organizasyonu, vintage vazo / kavanoz çiçek

2. Vintage vazo, bardak ve kâseler

Düğününüzün olacağı mekânda kullanılan vintage herhangi bir eşya anında ortama özgün bir hava katacaktır.

İkinci el mağazalarından satın alabileceğiniz veya halihazıra evinizde olan nostaljik şamdanlar, masaların üzerine konulan rengârenk çiçeklere ev sahipliği yapan eski tip vazolar ve kaseler daha karakterli ve özgün bir düğün mekânı yaratmanızda size yardımcı olacaktır.

Vintage görünümlü kavanozlar da vazo kullanımı için uygun olabilir. Özellikle Tantitoni‘de veya Tahtakale Sarılgan‘da bulabileceğiniz Bormioli Rocco kavanozlar bence biçilmiş kaftan!


pembe kağıt kalp delgeç, düğün organizasyonu

3. Kâğıttan kalpler

Kırtasiyeden kalp şeklinde büyük bir delgeç alın ve renkli kağıtlardan ortamı dekore etmek için kalp süsler yapın! Pembe, kırmızı veya rengarenk kağıt kalplerle hem göze hem de ruha hoş gelen bir görünüm oluşturun.

Kalp delgeçleri büyük kırtasiyelerden veya Yapyapıştır gibi hobi sitelerinden edinebilirsiniz. Büyüklüğüne göre mega veya süper boyları tercih edebilirsiniz.


düğün organizasyonu kavanoz sunum

4. Çok amaçlı cam kavanozlar

Cam kavanozlar düğün dekorasyonunda çok amaçlı olarak kullanılabilirler.

Kurdele ile süsleyeceğiniz ve üzerine düğün tarihinizin ve isimlerinizin yazacağı sevimli stickerlar yapıştıracağınız kavanozları; ister içerisine tealight mumlar koyarak aydınlatma amacıyla, ister vazo olarak, isterseniz de misafirlerinizin size iletmek istedikleri mesajları toplayacak bir dilek kavanozu olarak kullanabilirsiniz.

Konuklarınıza birer hatıra olarak dağıtmak istiyorsanız Paşabahçe‘nin 40 cc’lik minik kavanozlarından satın alabilirsiniz. Eminönü Mercan Vergi dairesi civarında sorarsanız çeşit çeşit kavanoz ve şişe satan minik dükkanı size gösterirler. Onun dışında Akgün Züccaciye‘den online olarak satın alabilirsiniz. 105 adetlik koli fiyatı yaklaşık 40-45 TL.


düğün organizasyonu masa numarası kartı

5. Masa numaraları ve yerleşim kartları

Misafirlerinizi ağırlayacağınız masaların numaralarını ve kimin nereye oturacağını belirten masa kartlarını hazırlamak için Etsy gibi sitelerde dijital tasarım olarak satılan ürünlerden birini seçebilir ve kendiniz bastırabilirsiniz.

Biraz yaratıcı olanlar ise sıfırdan bir çizim yaparak kendi stilini yansıtacak sevimli tasarımlar oluştutabilir.


düğün organizasyonu, yapay çiçek, kumaş, keçe, kağıt

6. Gerçek çiçekler yerine kumaş çiçekler

Gerçek çiçekler yerine hem gelin çiçeği hem de düğün dekorasyonunuzda kullanılacak süs çiçekleri için kumaş veya keçe, hatta kağıttan yapılmış yapay çiçekleri tercih edebilirsiniz.

Kumaşlarla aranız iyiyse ve dikişten anlıyorsanız kendi gelin çiçeğinizi dilediğiniz renk ve modelde kendiniz dikebilirsiniz.

Böylelikle hem yıllar çiçeğinizi bozamaz hem de özgün bir çiçeğe sahip olmuş olursunuz.


düğün davetiyesi, organizasyon, elyazısı font seçimi

7. Yazı karakterinizi seçin

İnternetten bedava olarak bilgisayarınıza indirebileceğiniz farklı fontlar, yani yazı karakterleri sayesinde düğün davetiyesi ve organizasyonda kullanılacak masa kartı vs gibi ürünleri çok daha yaratıcı ve sevimli bir şekilde tasarlayabilirsiniz.

Yazı karakteri detaylara önem verenler için, düğünün karakterini ve tonunu belirleyen önemli bir ayırt edici araçtır!

Dafont veya Fontsquirrel‘deki el yazısı tarzındaki (Handwritten / Valentine) fontları inceleyebilirsiniz.


düğün organizasyonu şeker barı

8. Şeker barı oluşturun

Düğününüze gelen misafirleri mutlu etmenin en basit yollarından biri rengârenk şekerlerle donatılmış bir şeker barı oluşturmaktır.

Büyük cam kavanozlara rengârenk şeker ve şekerlemeleri doldurarak hem alanda hoş bir köşe yaratmış hem de tatlı meraklısı dostlarınızı memnun etmiş olursunuz.


düğün organizasyonu dantel runner, peçete

9. Dantelin dokunuşu

Dantel, gelin ve düğün kavramları birbiriyle kardeş kavramlardır. Düğününüze dekorasyonda dantel kullanarak çok daha nostaljik bir hava katabilirsiniz.

Masa örtüleri olarak veya vazo ve şamdanların altına altlık olarak eklenebilecek dantel tekstil ürünleri dekorasyonda anında farklı bir etki yaratmanızı sağlayacaktır.


düğün organizasyonu pasta cupcake

10. Düğün pastası ve mesajlı cupcakeler

Artık düğün pastaları daha pratik ama bir o kadar da sevimli ve şeker bir formata dönüşüyor ve ana pasta küçük tutularak misafirlere minik özgün tasarımlı cupcakeler ikram ediliyor.

Düğününüzde ikram edilecek cupcakelerin üzerine minik çerçeveler yerleştirilerek tatlı mesajlar yazdırabilir ve misafirlerinize pasta seremonisi anında tatlı tebessümler yaşatabilirsiniz.

Kaynak: Styleathome.com