Düzenli oyuncaklar için pratik çözümler

Evinizin her köşesinden çocuğunuzun bir oyuncağı mı çıkıyor?
Gelin, size önereceğimiz pratik oyuncak düzenleme çözümlerine bir göz atalım…


Düzenli oyuncaklar için pratik çözümler!

1. Renkli plastik bahçe kovaları, çocuğunuzun odasını toplayabilmesi için mükemmel birer saklama ünitesi işlevini görür. Cıvıl cıvıl birçok rengi bulunan bu plastik dekoratif kovalar hafiftir ve çocuğunuz onu istediği yere çekerek taşıyabilir.

Her odanın dekorasyonuna uygun bir rengi mevcuttur ve büyük bir boy seçtiğiniz takdirde içerisine birçok oyuncak sığar, üstelik oldukça ucuz bir fiyata satılmaktadırlar.

Şayet çocuğunuz minik arabalar ve lego parçaları birçok ufak parçalı oyuncaklara sahipse, diğer oyuncakları dökmeden kova içerisinde kolaylıkla bulması için şeffaf renkte bir tane almayı düşünebilirsiniz. Gün sonunda çocuğunuza mutlaka oyuncakları toplama saati olduğunu anlatmalı ve bu eğitimi vermelisiniz.


Düzenli oyuncaklar için pratik çözümler!

2. Okullarda bulunan çelik öğrenci dolapları gibi bir dolap edinerek şimdiden geleceğe yatırım yapabilirsiniz.

Çelik dolaplar; içerisine çok oyuncak alabilmesi, çocuğunuzun büyüyen yaşına uyum sağlayabilen bir yapıya ve imaja sahip olması, dayanıklılığı ve ucuz bir mobilya alternatifi olmasıyla her zaman iyi bir seçenektir.


Düzenli oyuncaklar için pratik çözümler!

3. Çocuğunuzun odasına mobilya seçerken ölçüleri ve yapısı kolaylıkla değiştirilebilen, bir anlamda evde kendinizin kolaylıkla dönüştürebileceği çekmeceleri, rafları ve hatta dolap içleri dâhi farklı şekillere bürünebilen bir tasarım seçin.

Rafları, değişik boyutlarda sepet ve kutularla doldurabilir ve böylece etraftaki dağınık eşyaları büyükten küçüğe doğru organize ederek ihtiyacınız olduğu şekilde yerleştirebilirsiniz.


Düzenli oyuncaklar için pratik çözümler!

4. Bir çocuğunuz olduğunda, evin içerisinde sizin yetişkin stilinize uymayan sevimli ve rengârenk oyuncaklar ve bol bol ıvır zıvır olacak demektir. Bu sevimliliğe canı gönülden razı olmanız, evinizin stil sahibi imajından ödün vermeniz anlamına gelmemeli.

Salonunuzun dekorasyonu ile uyum sağlayacak şık ve tasarım harikası depolama kutuları satın alabilir ve çocuğunuzun salonda bıraktığı veya orada oynamaktan hoşlandığı oyuncaklarını bu kutu içerisine kaldırarak gözden uzak kılabilirsiniz.


Düzenli oyuncaklar için pratik çözümler!

5. Evinizde kullanılmayan her alanı sevimli bir depolama köşesine çevirebilirsiniz. Örneğin çocuğunuzun odasında kullanılmayan bir duvar girintisi veya eski bir şömine alanı varsa, burayı alçak mini bir dolap ve raf ünitesine dönüştürebilirsiniz.

Çocuklara henüz küçükken kendi eşyalarını toplamaları gerektiği öğretilmelidir, dolayısıyla odalarında onların boylarına uyacak alçak raf ve dolaplar bulunursa, kullanması da kolaylaşacaktır.

Raflara renkli depolama kutuları dizebilir ve her kutunun üzerine hangi tür oyuncağın gireceğine dair imajlar yapıştırabilirsiniz.


Düzenli oyuncaklar için pratik çözümler!

6. Çocuk odasına mobilya seçerken modüler olan mobilyaları tercih ederseniz, zaman içerisinde farklılaşan ihtiyaçlarınıza göre mobilyanızı gönlünüzce değiştirebilirsiniz.

Modüler kitaplıklar, büyüyebilen modüler yataklar ve hatta giysi dolapları bulmak bile artık mümkün.


Düzenli oyuncaklar için pratik çözümler!

7. Çocuğunuzun odasına tahta bir sergileme paneli yaptırabilir ve bu panelin üstünü sevimli minik askılarla doldurabilirsiniz.

Çocuğunuzun en sevdiği oyuncakları bu panel üzerinde görebileceği bir şekilde yerleştirebilir ve gerisini oyuncak saklama kutularına kaldırabilirsiniz. En sevdiği oyuncakları gözünün önünde olacağı için çocuğunuz aradıklarını daha kolay bulabilecektir.

Kaynak: Housetohome.co.uk