Güzel pencereler iyi bir dekorasyona zemin hazırlar

Bir evin pencereleri ne kadar büyük ve güzelse, o ev iyi bir dekorasyon için bir o kadar elverişlidir.

Türkiye’de özel mülkler ile son dönemde yapılan villa ve rezidans projeleri hariç, maalesef neredeyse hiç ışık almayan evlerde yaşıyoruz. Özellikle bitişik binalarda, çarpık yapılaşma bölgelerinde, site bloklarında standart tek ya da iki kanat pvc pencerelere yer verildiğini görüyoruz. Hatta bazı evlerde bina boşluğuna bakan pencerelerin yer aldığı karanlık odalar, aynı şekilde karanlık mutfak ve banyolar bulunuyor.

Ancak, çok özel manzaraya sahip bazı binalarda, bahçe katı, çatı katı ve teraslı evlerde mülk sahibi tarafından yaptırılmış daha geniş pencere kullanımına rastlayabiliyoruz. Gönül ister ki müteahhitler ve yeni inşaat yapacak kişiler bu konunun biraz üzerinde dursun, binanın hem iç hem de dış görüntüsüne katkıda bulunacak farklı pencere modellerine yer versinler.

Buradaki çoğu örnekte olduğu gibi ahşap malzemeden yapılmasına gerek yok, pvc pencerelerin de çok farklı modelleri var veya isteğe göre yaptırılabiliyor. Camın içerisine yerleştirilen dekoratif karolajlar estetik görünüm sağlarken, her iki yana açılan modeller kullanımı kolay hale getiriyor.

Aydınlık, ferahlık, güzellik gibi iyi yönleri olan büyük pencerelerin bazı olumsuz tarafları da var elbette; temizliği daha zor, yaz aylarında içeri aldığı güneş ışıkları daha fazla. Bu da nispeten daha büyük güneşlik veya stor perde ihtiyacını doğuruyor.

Hırsız riski ise en önemli konu. Özellikle ev bahçe katı veya giriş kat ise, alarm ve güvenlik yoksa, pencerelerin ferforje gibi büyük koruma demirleri ile desteklenmesi gerekir.

Yine de her şeye rağmen güzel dekorasyon için güzel pencere seçiminden yanayım :)

Pencere Modelleri Pvc Dekorasyonu (15)

Pencere Modelleri Pvc Dekorasyonu (3)

Pencere Modelleri Pvc Dekorasyonu (16)

Pencere Modelleri Pvc Dekorasyonu (9)

Pencere Modelleri Pvc Dekorasyonu (5)

Pencere Modelleri Pvc Dekorasyonu (6)

Pencere Modelleri Pvc Dekorasyonu (1)

Pencere Modelleri Pvc Dekorasyonu (2)

Pencere Modelleri Pvc Dekorasyonu (8)

Pencere Modelleri Pvc Dekorasyonu (11)

Pencere Modelleri Pvc Dekorasyonu (7)

Pencere Modelleri Pvc Dekorasyonu (10)

Pencere Modelleri Pvc Dekorasyonu (13)

Pencere Modelleri Pvc Dekorasyonu (14)