Hangi kahve makinesi?

Bir gün boyunca uzun uzun araştırdım, o gün kahve makinesi almaya kararlıydım. Kafama bir kez taktığımda ertelemem söz konusu olmuyor, galiba fazla takıntılıyım :)

Tchibo‘nun Cafissimo modelinde hep gözüm vardı ve döndüm dolaştım, günün sonunda yine onu aldım.

Araştırmanızda size yardımcı olabilecek bilgi ve izlenimlerimi paylaşmak istiyorum. Yalnız hemen belirteyim; dünyanın en iyisi diyebileceğimiz yüksek fiyatlı modelleri değil de, yerine göre 1-4 kişilik kahve hazırlanabilecek ev tipi daha ortalama fiyatlı olanları araştırdım. Akakce.com verilerine göre minimum fiyatları da belirttim.


kahve öğütücü delonghi bosch tavsiye

Kahveyi kendim öğütmek istiyorum

Bosh MKM6000 kahve değirmeni birçok kişi tarafından kullanılıyor. Özel bıçakları ile çekme süresine bağlı olarak ince veya kalın öğütüyor. Kahve dışında baharat çekmek için de kullanılabiliyor.

70 TL

Delonghi KG 79 bıçakla değil ezerek öğütüyor (sözlükte okumuştum). 2-12 fincan arası kahve öğütme kapasitesine sahip.

110 TL


philips hd7751 kahve makinesi tavsiye

Hem öğütsün hem hazırlasın

Philips HD7740 veya yeni modeli olan HD7751 kahveyi hem öğütüyor hem hazırlıyor. Kahvenin miktarını ve sertliğini kendisi ayarlıyor. Ancak hazneye kaç fincan yapacaksanız o kadar su koymanız gerek, yoksa suyun tümünü kullanıyor. 2-12 arası seçim, yalnız kahve miktarını ayarlaması için geçerli.

Tek kişilik kahve yapmaması dezavantajı. Göreceli olarak farklı bir takım sorun yaşayanların yanı sıra tavsiye yorumları da oldukça fazla. Espresso gibi farklı kahve seçenekleri yok, yalnız normal filtre kahve yapılabiliyor.

270 TL


delonghi bco264b kahve makinesi tavsiye

Combo olsun, her şeyi yapsın

Delonghi BCO264B bu tercih için ideal görünüyor. Espresso, cappuccino, filtre ve arpa özütlü kahve hazırlama seçeneği sunuyor. Espresso podlar ile kolay kullanım imkanı sağlamasının yanı sıra zaman ayarı, kahveyi sıcak tutmak için ısıtıcı taban ve sabit altın filtreye sahip.

Bu makinede aklım kalmadı değil :)

370 TL


delonghi ec200cd espresso cappuccino kahve makinesi tavsiye

Espresso ve cappuccino yapsın yeter

Delonghi EC 200 CD 4 kişiye kadar ideal bir ev tipi espresso ve cappuccino makinesi. Okuduğum yorumlara dayanarak memnun olmayan yok diyebilirim. Toz espresso kahvesinin dışında “Easy Serving Espresso” hazır kahve poşetleri ile birlikte de kullanılabiliyor.

225 TL


philips hd7546 kahve makinesi tavsiye

Kahvem sıcak kalsın istiyorum

Philips HD7546 filtre kahve makinesi diğer makineler gibi suyu ısıtmıyor, kaynatıyor. Paslanmaz çelik termosu sayesinde kahveniz sıcak kalıyor.

Cam olmadığı için kırılma derdi yok. 1.2 litre (10-15 fincan) kapasiteye ve kahve yapımı bittiğinde otomatik kapanma özelliğine sahip.

135 TL


delonghi icm40 kahve makinesi tavsiye

Bardak ısıtmalı olsun

Delonghi ICM40 12 fincan kahve kapasitesine sahip zaman ayarlı bir makine. Kahve tazeliği göstergesi ve altın renginde yıkanabilir çelik filtresi bulunuyor. Yorumlarda daha çok temizliğinin pratik oluşundan, ısıtma sisteminin ve aroma ayarının güzelliğinden bahsediliyor.

Standart bir makine almayı düşündüğüm dakikalarda Philips’in termoslu modeli ile bunun arasında gidip geldim. Hiç de fena değil gibi…

115 TL


tchibo cafissimo kahve makinesi tavsiye

Zahmetsiz olsun, her şeyi yapabilsin

Ben kahveyi bayatlatırım, o yüzden kapsül kahveye sıcak bakıyorum diyorsanız; filtre kahve, espresso, caffè crema, cappuccino ve latte macchiato içmeyi seviyorsanız, Tchibo Cafissimo tam size göre.

Yalnız Tchibo kapsülleri tek kullanımlık ve 2. kez kullanımda içerisindeki plastik filtrelerden basınçlı sıcak su tekrar geçtiğinde pek sağlıklı sonuç alınamayacağı yönünde fikirler var.

Yakın zamanda yıkanabilir ve tekrar doldurulabilir çelik kapsül yapılmasını ve Cafissimo sistemi ile kullanılabilmesini umuyoruz.

Fiyatı 250 TL, ancak 150 TL üzeri alışverişlerde 200 TL‘ye alınabiliyor. Ayrıca 2 kutu (20 kapsül) kahve hediyesi bulunuyor.


Son bir not; kapsülsüz makinelerde kağıt haricindeki filtrelere dikkat edin. Altın renginde olanlar hakkında olumlu yorumlar yapılırken, metal olanların bazılarının kahveye metal tadı geçirdiği söyleniyor.