Kar küresi yapalım!

funbou‘da cicili bicili kar kürelerimiz var, ancak “ben kendim yapmak istiyorum” diyorsanız sizi bu yazıyı okumaya davet ediyoruz.


Kar küresi yapalım!

Cam kavanozun içerisinde harikalarla dolu bir kış dünyası yaratın!

Kar taneciklerinin süzülerek yere düşmesini izlemeyi herkes büyüleyici bulur; ister dışarıda sokakta isterse de evin içerisindeki minik bir oyuncağın içerisinde olsun!

Evde yapacağınız bir kar küre hayal dünyanız ile büyüleyici bir kış manzarasını birleştirebileceğiniz yaratıcı bir dekor olacaktır.

Bu zevkli proje için biraz büyük olan hemen her cam kavanozu kullanabilirsiniz ister turşu isterseniz zeytinyağı kavanozu olsun!:) Kavanozu seçtikten sonra miyoncuları, pazar tezgahlarını veya hobi dükkanları gezerek seramikten veya plastikten yapılmış minik yılbaşı figürleri satın alın. Sentetik minik çam ağacı bibloları da birçok çiçekçide hatta pasta süsleme malzemeleri satan mağazalarda bulunabilir. Diğer ihtiyaç duyacağınız malzemeler arasında ise yağ bazlı bir el işi yapışkanı, gliserin, saf su, sim, zımpara kâğıdı ve epoksi yer almaktadır.


Kar küresi yapalım!

Saf su ile simi karıştırın

Şayet kavanozunuzun kapağı yılbaşı ile uyumlu bir renkte değilse, yağ bazlı bir boya ile kırmızı ve yeşil gibi yılbaşı tonlarına boyayabilirsiniz. Kavanoz kapağının iç yüzünü zımpara kâğıdı ile iyice zımparalayın ve pürüzlü bir doku elde edin. Şeffaf çabuk kuruyan epoksi ile figürünüzü elde ettiğiniz pürüzlü yüzeye yapıştırın ve kurumasını bekleyin. Pürüzler seramik figürün tabana daha iyi tutunmasını sağlayacak.

Kavanozu tepesine kadar saf su ile doldurun ve içerisine bir çimdik sim ve birkaç damla gliserin ilave edin. Gliserin simlerin suyun içerisinde yavaşça süzülmesini sağlayacaktır ancak çok fazla eklememelisiniz yoksa bu sefer simlerin kavanozun dibine yapışmasına neden olur. Kapak bölümü tamamen kuruduğunda yavaşça yapıştırdığınız figürü ters çevirin ve nazik bir biçimde kavanozun kapağını kapatın ve ters çevirerek yarattığınız keyifli manzaranın keyfine varın!


Kar küresi yapalım!

Kızak manzaralı kar küresi

Daha profesyonel bir görünüm için, ayrıca bir su küresi ve tabanını kullanarak bir kar küresi elde edebilirsiniz. Kurdeleye bağlayacağınız minicik çanları kürenin etrafına asarak, el yapımı özel kar kürenizin sallandığında ses çıkarmasını da sağlayabilirsiniz. At, atlı kızak ve çam ağacı biblolarını çocuk için satılan oyuncak setleri arasında kolayca bulabilirsiniz.


Kar küresi yapalım!

Kar manzarasını boya ile özelleştirin

Kar kürenizi daha özel kılmak için kürenin tabanını, kızağın iç bölümünü ve atın üzerindeki koşum takımlarını kırmızıya boyaya bilir, ayrıca su bazlı bir yapıştırıcı ile mahmuzlara mumlu altın sicim ipler ve koşum takımlarının üzerine de gümüş boncuklar ekleyebilirsiniz.


Kaynak: Marthastewart.com