Kiler nasıl organize edilir?

Kiler için ayırdığınız alan nasıl olursa olsun, becerikli ve akılcı bir organizasyonla kilerinizden en verimli şekilde yararlanmayı öğrenebilirsiniz.

Her evde kiler alanı farklı farklıdır; kimimizin evinde başlı başına büyük bir kiler dolabı varken, kimimiz çekmecelerimizden birkaçını bu işlevi görmesi için ayırmışızdır veya sadece raflardan oluşan bir bölümü kiler olarak adlandıranlarımız olabilir. Ne tarz bir kilere sahip olduğunuz pek de önemli değil aslında, önemli olan doğru bir organizasyonla elimizdeki alanı verimli bir şekilde kullanabilmek.

Öncelikle kilerinizin içerisindeki tüm malzemeleri dışarı çıkarın ve tarihlerini kontrol ederek bozulmuş ürünleri doğru çöpe atın. Daha sonra kilerinizin içerisini güzelce temizleyin ve bu alanı nasıl daha verimli ve pratik bir şekilde kullanabilirim diye düşünmeye başlayın!


kiler nasıl organize edilir, mutfak robotu, el aletleri, kitchen aid turkuaz

Mutfak aletleri

Meyve suyu sıkacağı veya mutfak robotu gibi ağır ve büyük mutfak aletlerini tepsilere yerleştirerek dolabınıza kaldırın. Böylelikle tepsi ile kolayca dolabın içerisinde kayarak ilerleyebilirler, ayrıca zamanı gelip de kullanacağınız durumda tepsi ile dolaptan çekip çıkarmak ve tezgaha taşımak çok daha kolay olacaktır.

Aletlere ait küçük ek parçaları da boş mendil kutularında, aletlerin hemen yanında muhafaza edebilirsiniz. Böylelikle küçük parçalar hem kaybolmayacaklar ve her aradığınızda elinizin altında olacaklar hem de etrafa saçılmış dağınık bir görünüm yaratmayacaklardır.


kiler nasıl organize edilir, masa örtüleri

Masa örtüleri

Masa örtülerini ve peçeteleri kırışmadan ve tozlanmadan saklamak büyük bir beceri üstelik bunu yaparken dolapta mümkün olduğunca az yer kaplamalarını da istiyoruz. Gönül isterdi ki hepimizin evinde bolca yeri olsun ve masa örtülerimiz için mini bir gardırop yapalım ve onları cicili bicili askılara asıp saklayalım.

Şimdilik yeri dar olanlar için pratik iki çözüm var. Biri dolap kapağı içerisine yapılacak çoklu askı aparatı, diğeri ise fermuarlı şeffaf çantalar olarak görünüyor. Şeffaf çantalar hem içlerinde yer alan örtüleri görebilmenizi sağlar hem de örtüleri tozdan korur. Düzgün bir kalıp halinde duran bu fermuarlı çantalarda katlayıp güzelce yerleştirdiğiniz örtü ve peçeteleriniz de kırışmayacaktır. Her gün yemeklerinizde kumaş peçete kullanıyorsanız, peçetelerinizi hasır bir sepette muhafaza etmeniz kolayca ulaşabilmeniz adına daha kullanışlı olacaktır.


kiler nasıl organize edilir, kuru gıda saklama

Kuru gıdalar

Kiler dolabınızda kuru gıda paketlerinden ve poşetlerinden oluşan bir dağınıklık görmek istemiyorsanız, yapmanız gereken ilk iş cam veya şeffaf plastik hava geçirmeyen saklama kapları satın almak. Kiler alanınız dar ise, alandan daha iyi yararlanabilmek adına kare şeklinde saklama kapları satın alırsanız böylelikle üst üste 2 kavanozu yerleştirme lüksüne sahip olabilir ve alandan tasarruf edebilirsiniz.

Saklama kavanozlarınızın hava geçirmemesi kuru gıdaların böceklenmemesi adına çok önemlidir. Hangi kabın içerisinde ne olduğunu kolayca görebilmeniz için ise şeffaf veya cam ürünleri tercih etmelisiniz.


kiler nasıl organize edilir, konserve saklama, kavanoz şişe

Konserve kavanozları ve şişeler

Konserve kavanozları ve şişeler raflara sığma konusunda en çok sorun çıkaran ve kalabalık yaratan eşyalardır. Neyse ki pratik bir zihne sahip tasarımcıların yarattığı yeni icatlar hayatımızı her geçen gün daha da kolaylaştırmayı hedef alıyor. The wedge adı verilen plastik çubuklar, raflara sığmayan şişeleri yatak bir biçimde üst üste dizmeyi sağlayan pratik icatlardan sadece biri!


kiler nasıl organize edilir, yemek tarifleri koleksiyonu

Yemek tarifleri koleksiyonu

Hiçbir kadın mutfağında dağınık bir şekilde ortada duran yemek tarifi kağıtlarından hoşlanmaz! Ayrıca lezzetli yemeklerimizin sırrı olan yemek tariflerimizin çekmece arkalarında kırışıp unutulup gitmesini de istemeyiz. Hepimiz dergi veya gazeteden çok beğendiğimiz bir yemek tarifini zaman zaman yırtıp koleksiyonumuza eklemişizdir. Peki oradan buradan topladığımız bu tarifleri nasıl saklamalıyız?

Şeffaf zarf dosyalardan oluşan bir dosya kitapçığı satın alarak yemek tariflerinizi pratik bir biçimde zarar görmeden saklayabilirsiniz. Her şeffaf dosyayı bir yemek kategorisi için ayırabilir ve elinize geçen tarif kağıdını kolaylıkla kategorisine ait şeffaf dosyanın içerisine atabilirsiniz. Üstelik tarifleri bu şekilde saklamanın bir avantajı da ileride işe yaramadığını veya hoşunuza gitmediğini düşündüğünüz bir tarifi kolayca dosyadan çıkarıp atabilmektir! Ayrıca dosyanızda mutfak aletlerinizin kullanım kılavuzlarını ve garanti belgelerini ekleyeceğiniz ayrı bir bölüm de yaratabilirsiniz.


kiler nasıl organize edilir, kapaklı hasır sepetler

Sepetler

Çocuğu olan her kadının kiler dolabı, miniklerin ani tatlı isteklerini karşılayabilmek adına kek malzemeleri ve puding gibi kolayca hazırlanabilecek envai çeşit toz tatlı ürünü ile dolup taşar. Bu ürünlerin dolabınızda dağınıklık yaratmasından şikayetçiyseniz, onları kategorilere ayırıp sepetlere doldurarak etrafı temiz ve toplu tutabilir ve bir sonraki tatlı krizinde malzemelerinizi kolayca elinizi attığınız ilk yerde bulmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Birçok kapaklı sepet alıp bunları kategorilere ayırarak etiketleyip, grupladığınız malzemeleri sepetlere doldurarak kiler dolabı organizasyonunda çağ atlayabilirsiniz! Sepetleri gruplayıp etiketleme ve kardeş ürünleri aynı sepette toplama işini dolabınızdaki diğer eşyalar için de yapabilirsiniz.


kiler nasıl organize edilir, ot ve baharatlar

Otlar ve baharatlar

Minik poşetlerde satılan baharatları, içerisindekiler etrafa saçılmadan veya hava alıp da bozulmadan saklamak çok önemlidir. Bu konuda sizin için birkaç pratik fikrimiz var; baharatlarınızı halihazırda içlerinde bulunduğu poşetlerde saklamak isterseniz poşetlerin düzgün durmasını sağlayacak dar bir CD kutusu içerisinde baharat poşetlerinizin tümünü gruplayarak saklayabilirsiniz.

Bir diğer metot ise kenarları yüksek yuvarlak bir tepsinin içerisine baharat kavanozlarını gruplayarak dizmek ve poşetteki baharatları bu kavanozlara dökmektir. Baharat lazım olduğunda tepsiniz içindeki birçok çeşit baharat kavanozuyla pratik bir şekilde sizi bekliyor olacak!