Kır evi mutfağı dekorasyonu – En iyi 10 fikir!

Kır evlerini ve kocaman mutfaklarını çoğu kişi sever. Bunlar da sevilmeyecek gibi değiller :)


Uçuk mavi mutfak tasarımı

Kır evi mutfağı dekorasyonu – En iyi 10 fikir!

Klasik bir kır evi mutfağı düşünün; uçuk mavi mutfak dolapları kar beyaz duvarlarla ve yine aynı tonda nostaljik tasarımlı bir kuzineli ocakla duru bir görünüme imza atıyor. Bu hoş stile biraz sıcaklık eklemek için ise mutfak tezgâhınızı ve rafları açık ahşap tonlarında seçebilirsiniz.


Askılı mutfak rafının marifetleri

Kır evi mutfağı dekorasyonu – En iyi 10 fikir!

Kır evi stili söz konusu olduğunda en avantajlı dekorasyon ürünlerinden biri ahşaptan yapılmış askılıkları olan mutfak raflarıdır.

Bu dekorasyon harikasının üst bölümünü raf olarak kullanabileceğiniz gibi askılık bölümlerine sevimli kurdelelerle kurutulmuş yiyeceklerinizi, kurutulmuş çiçek, ot ve baharatlarınızı ve hatta mutfak eşyalarınızı asabilirsiniz. Askıdan aşağıya sarkan eşyalar mutfağınıza anında otantik bir hava kazandıracaktır.

Bu stili tamamlamak için mutfak lavabonuzun altına sevimli bir kumaştan minik bir perdelik dikerek dağınıklığı yok edebilir ve ahşap kasaların içerisine fesleğen, nane gibi mutfakta kullanabileceğiniz taze otlardan ekerek taze bir görünüm yaratabilirsiniz.


Pratik mutfak masası

Kır evi mutfağı dekorasyonu – En iyi 10 fikir!

Beyaz mutfağınıza biraz kır evi havası katmak istiyorsanız işte size birkaç minik öneri! Beyaza boyanmış eskitme ahşap bir masayı; yine beyaz eskitme stile sahip bir tabure, hasır bir sepet ve ocağın üzerine yerleştireceğiniz bir ahşap raf ile kombinleyebilirsiniz. Tabii ki rafın üzerine kır evi stilinde sevimli biblolar yerleştirmeyi de unutmayın.


Kuzineli ocakla klasik bir mutfak

Kır evi mutfağı dekorasyonu – En iyi 10 fikir!

Geçmişte evlerin başköşesinde yer alan ve hem lezzetli ev yemeklerini pişirmek hem de ısınmak için kullanılan kuzineli ocaklar fazlasıyla ilgi görüyor! Nostaljik kır evi temalı bir mutfağı tamamlamanın en iyi yolu büyük bir kuzineli ocak edinmek ve klasik anlayışı mutfağınıza geri getirmektir.


Kır evi mutfağı için yer döşemeleri

Kır evi mutfağı dekorasyonu – En iyi 10 fikir!

Kır evi stilindeki mutfağınızda dekorasyon bütünlüğü sağlamak için yer döşemelerine de dikkat etmelisiniz. Taş döşemeler için soft ve geçişli bir biçimde boyanmış gri, sarı, yavru ağzı ve toprak tonları önerilirken diğer taraftan mozaik ve seramik dokuların da nostaljik mutfaklarda göz alıcı bir bütünlük sağladığı biliniyor.


Modern bir kır evi mutfağı

Kır evi mutfağı dekorasyonu – En iyi 10 fikir!

Kır evi stilindeki mutfağınıza biraz modern bir dokunuş katmak istiyorsanız; paslanmaz çelikten bir buzdolabı ve onunla takım olacak yine paslanmaz çelikten büyük bir mutfak lambasını kombinleyerek, ortama çeliğin ışıltısını ve pürüzsüz sert hatlı tasarımını ekleyebilirsiniz.


Mutfakta, ada ünitesi

Kır evi mutfağı dekorasyonu – En iyi 10 fikir!

Mutfak alanınız büyükse, mutlaka alanın ortasına bir mutfak adası ünitesi yaptırın, çünkü ada üniteleri günlük yaşamda mutfak hayatınızı kolaylaştıracak önemli bir işleve sahiptir. Ada ünitenizin üzerine lavabo yaptırmanızı ve yan taraflarını patates ve soğan gibi yiyeceklerinizi depolamak için kiler bölmeli olarak imal ettirmenizi öneririz!


Gömme lavabolu klasik mutfak

Kır evi mutfağı dekorasyonu – En iyi 10 fikir!

Mutfağınıza klasik bir stil katmak için zamana karşı popülerliğinden hiçbir şey kaybetmemiş olan gömme lavabolardan yararlanabilirsiniz.

Gömme lavabolar tezgâhla aynı seviyede bittiğinden, içerisine koyduğunuz bulaşıklar ilk bakışta göze çarpmayacak ve mutfağınız bulaşık işiniz olsa bile hep derli toplu görünecektir. Gömme lavabonun etrafındaki duvara su sıçramasını önlemek için, duvarı göz alıcı bir seramikle kaplamayı unutmayın.


Açık planlı mutfak tasarımı

Kır evi mutfağı dekorasyonu – En iyi 10 fikir!

Resmi görünümden uzak rahat konforlu ve sevimli bir mutfak için açık planlı bir tasarımı tercih edebilirsiniz. Mutfak ile yaşam alanınızı bir ada ünitesi ile ayırabilir, mutfağınızın içerisinde dolapları kapaksız modeller arasından seçerek rengârenk mutfak eşyalarınızı birer dekorasyon objesi hâline çevirebilirsiniz.


Sergi alanı gibi mutfak rafları

Kır evi mutfağı dekorasyonu – En iyi 10 fikir!

Kapaksız bir raflı dolap ünitesi satın alıp, raf bölmelerinin arka planını dekoratif bir duvar kâğıdı ile kaplayabilirsiniz. Ardından en göz alıcı çay ve pasta takımlarınızı bu açık raflarda sergileyebilir ve mutfağınıza prestijli bir hava katabilirsiniz.

Ayrıca raf ünitenizin yanına ince bir tahta merdiven dayayarak merdivene mutfak önlüğü, elbezi ve havlu gibi tekstil ürünlerini asarak ortama otantik esintiler getirebilirsiniz.

Kaynak: Housetohome.co.uk