Kolay ve doğal yoğurt yapımı

Yoğurt nasıl yapılır?

Teknik: Isıtılmış fırında yoğurt mayalama

Evde doğal yoğurt yapmak gibisi yok. Ancak galiba tutacak mı tutmayacak mı, sulu mu olacak gibi düşünceler yüzünden biraz tembellik yapıyoruz. Şimdi size en kolay şekli ile fırında yoğurt mayalamayı anlatacağım. Bunun için fırınınızda yoğurt yapma ayarı olmasına gerek yok, zaten mayalama esnasında fırınınız kapalı olacak.

Sarıp sarmalamak, kalorifer yanına koymak ya da eskiden benim yaptığım gibi kalorifer borularının geçtiği bir zemine koymak ısıyı ayarlamakta yaşanan zorluklardan birkaçı. Ben de deneye deneye bulduğum bu yöntemle ısınmış fırında mayalıyorum yoğurtlarımı. Tadı da kıvamı da oldukça güzel yoğurtlar elde ediyorum.

kanlıca süt - yoğurt mayalama - yoğurt yapımı1 litre süt ve yarım çay bardağı yoğurt gerekiyor öncelikle. Süt günlük sağılmışsa elbette kaynatıp soğutmak gerekiyor. Marketten alacağınız pastörize günlük şişe/kutu sütle yoğurt yapacaksanız ısıtmanız yeterli. Yalnız bu tip hazır sütlerde yağlı olanları tercih etmeye çalışın, denediyseniz siz de bilirsiniz ki yağı ve kaymağı olmadığı için yoğurtlar sulanıyor. Mesela Atatürk Orman Çiftliği şubesinden aldığım Kanlıca Süt üzerinde yarım yağlı yazmasına rağmen bugüne kadar gördüğüm en yağlı pastörize günlük süt.

Hafif sıcak haldeki sütün ısı derecesi 43 olmalı, bu da serçe parmağınızı tenceredeki süte hafif batırdığınızda parmağınızı yakmayacak bir sıcaklıkta olması demek. Çok hafif bir yanma hissetseniz dahi biraz daha ılınmasını beklemeniz faydalı olur.

Sütü dilediğiniz kaplara bölüştürebilir, veya tek bir kabın içerisinde yoğurdunuzu mayalayabilirsiniz. Ben daha çok kapaklı cam kaplar kullanıyorum. Bunlar bazen 4-6 adet kapaklı küçük kase, bazen ise yarım litrelik 2 ayrı cam kap olabiliyor.

yoğurt mayalama kabı

Yarım çay bardağı yoğurdu kaplara bölüştürerek kaşıkla hafifçe yayın. Eğer yoğurt soğuk ise önce içine sütten 2 kaşık ilave ederek karıştırın, sonra kaplara aktarın. Ardından fırını 200 dereceye alıp 3 dakika kadar ısınmasını sağlayın. Sonrasında fırını kapatın (artık çalıştırmanıza gerek yok). Kapları fırına yerleştirerek fırının kapağını kapatın ve 6 saat beklemeye bırakın. Ben yatarken mayalıyorum ve sabah 7-8 gibi fırından çıkarıyorum, yani bazen 8 saat bile durduğu oluyor.

Fırından çıkarıp hemen buzdolabına koymanız gerekiyor. Bunu iyice kıvamlı hale gelmesi için yapıyoruz, bu esnada fazla sarsmamaya dikkat edin. Buzdolabında en az 4 saat beklettikten sonra yoğurdunuz artık hazır.

Umarım bu yöntemle kıvamlı güzel yoğurtlar elde edersiniz.

Afiyet olsun!