Küçük mutfakları organize etmenin 7 yolu

Mutfağınız darsa üzülmeyin; birazdan okuyacağınız yöntemler ile dar alanlardan maksimum oranda nasıl yararlanılır, öğreneceksiniz!

Dar mutfaklarda hele de zamanımız kısıtlıyken yemek yapmak ve mutfağın derli toplu gözükmesi için eşyaları pratik bir düzen içerisinde yerleştirmek cidden zor iştir sevgili okuyucular.

Hele ki akıllıca planlanmış dekorasyon fikirlerinden bihaberseniz o dar mutfak bir süre sonra iyiden iyiye üstünüze üstünüze gelmeye başlar, bunu çok iyi biliyorum çünkü dar mutfaklı evlerde zamanında ben de çok oturdum.

Ancak mutfağınız geniş değil diye dağınıklığa veya sıkıntılı bir yemek yapma sürecine katlanmak zorunda da değilsiniz elbette!

Şimdi sıralayacağımız müthiş dekorasyon önerilerini aklınızda tutarak mutfağınızı bu yönde değiştirebilirsiniz. Böylece sizin de minik, sevimli ve kullanışlı bir mutfağınız olabilir; tıpkı Ikea kataloglarındaki gibi!..


1. Saklı sırlar

Görsel karmaşayı önlemek için rafları ve beyaz eşyaları mutfak dolaplarının dış yüzeyiyle uyumlu ve içerideki alanı gizleyen özel panelli kapıların ardına saklayın. Böylece çok daha derli toplu, temiz ve modern bir mutfak görüntüsüne sahip olabilirsiniz.

Küçük Mutfakları Organize Etmenin 7 Yolu


2. Ekstra alan kazanın

Tezgâhınızın devamı niteliğinde ortaya doğru uzanan bir kahvaltı barı, hem masa hem de yiyecek hazırlama alanı olarak çok yönlü bir biçimde kullanılabilir.

Kahvaltı barının her iki tarafına da oturulabilirse, akıllıca yaratılmış bu alandan daha fazla kişi yararlanabilir!

Küçük Mutfakları Organize Etmenin 7 Yolu


3. Duvarları es geçmeyin

Dar mutfaklarda boş duvarlar adeta birer nimettir, bu alanları kullanmayı sakın es geçmeyin!

Duvara monte edilmiş çelik bir tencere-tava standı hem mutfak eşyalarınızın asılı bir biçimde çizilmeden muhafaza edilmesini sağlar, hem de sizi pahalı bir dolap masrafından ve o dolabın kaplayacağı alandan tasarruf ettirmiş olur!

Küçük Mutfakları Organize Etmenin 7 Yolu


4. Saklambaç

Mutfağınızdaki oturma ünitesinin alt bölümünde yer alabilecek gizli çekmeceler hem bu atıl alanı değerlendirmenizi sağlar hem de yemek kitaplarınızı ve el altında bulunmasını istediğiniz mutfak eşyalarınızı kamufle ederek içerisinde barındırır.

Küçük Mutfakları Organize Etmenin 7 Yolu


5. Yükseklikten korkmayın

Sahip olduğunuz alanı en verimli şekilde kullanabilmek için yerden tavana kadar yapılmış mutfak dolaplarını tercih edin, bu tip dolaplar çok eşya barındırmasının yanı sıra mutfağın görsel açıdan daha uzun ve yüksek tavanlı görünmesini de sağlar.

Mevsimsel olarak kullanmadığınız eşyaları en üst dolaplara kaldırabilirsiniz tabi bu arada kaliteli katlanabilir bir mutfak merdiveni almayı da unutmayın!

Küçük Mutfakları Organize Etmenin 7 Yolu


6. Entegre beyaz eşyalar

Dolaplarla entegre edilen ankastre beyaz eşyalar yerden büyük tasarruf etmenizi sağlar.

Fırın ve mikrodalga fırın gibi beyaz eşyalarınızı mutfak dolaplarınızla entegre ettirmek ayrıca şık ve modern bir görünüm de yaratır.

Küçük Mutfakları Organize Etmenin 7 Yolu


7. Köşeleri değerlendirin

Mutfağınızdaki köşeleri dolap yerine raf sistemi yaptırarak daha kullanışlı ve göz alıcı bir biçimde değerlendirebilirsiniz.

Raflarda görsel açıdan ilgi çekici ve nadide mutfak eşyalarınızı sergileyerek, mutfağınıza kişilik ve özgünlük katabilirsiniz.

Küçük Mutfakları Organize Etmenin 7 Yolu

Kaynak: Styleathome.com