5 adımda daha kullanışlı ve sade bir mutfak

Sade, minimal ve yalın bir yaşam stiline sahip olmak isteyenlerin eninde sonunda aklına mutfakları da geliyor. Eh ne de olsa arkadaşlarla yenen keyifli bir yemek sonrası veya özene bezene yaptığımız çetrefilli bir yemek mönüsünü hazırlarken mutfağımız bir anda kontrolümüzden çıkıp dağınık bir savaş alanına dönüşebiliyor.

Bunu önlemek ve mutfakta da her daim zen havası estirebilmek için sadece akıllıca kurgulanmış birkaç fikre ihtiyacımız var!

Sandığınızın aksine mutfağınızın her daim derli toplu kalmasını sağlayacak bu dekorasyon önerileri alışkanlıklarınızı zorlayacak ve günlük hayatınıza yeni adaptasyon süreçleri getirecek şeyler değil, tam tersine hergün mutfağa girip nasıl iş yapıyorsanız kendi doğal mutfak stilinize adapte edebileceğiniz birkaç cin fikirden ibaret!


kullanışlı ve sade mutfak modelleri

1. Nerede kullanıyorsanız, orada saklayın

Düzeni oturmuş bir mutfağı kullanışlı bir hale getirmenin en basit yollarından biri; mutfakta kullandığınız tüm alet ve edevatı kullanıldıkları yere yakın bir konumda muhafaza etmektir.

Örneğin; tencere ve tavalarınızı ocağınızın yakınındaki dolap veya derin çekmecelere, tabak ve çanaklarınızı ise bulaşık makinenizin civarındaki dolaplara yerleştirmelisiniz.


kullanışlı ve sade bir mutfak modelleri

2. Dolapların içi dışından önemlidir

Mutfağınızın daha yalın ve temiz bir görünüme sahip olmasını ve içerisinde daha verimli çalışmayı istiyorsanız; mutfak dolaplarınızın ve çekmecelerinizin iç bölümünün dizaynına dışındaki kaplamadan veya renkten daha çok özen göstermelisiniz!

Mutfak dolaplarınızın içlerinin hiç kullanışlı olmadığını düşünüyorsanız, sadece dolap içlerini kapsayacak maliyeti düşük bir yenileme yapabilirsiniz.

Hangi dolapta neyi muhafaza etmek istediğinize karar vermeli ve ona uygun olarak dolabın iç bölümünü tasarlatmalısınız.


kullanışlı ve sade bir mutfak modelleri

3. Derin dolaplar yerine kullanışlı çekmeceler

Tezgâhınızın altı için derin ve ulaşılması güç dolaplar yerine kullanışlı çekmeceleri tercih etmelisiniz.

Derin dolaplara bir şeyler yerleştirmek zordur. Her ne kadar raylı raflara sahip olanları mevcut olsa da fiyatları oldukça pahalıdır. Ancak çekmeceler, raylı modellere göre hem daha ekonomik hem de kullanım açısından çok daha pratiktir.


kullanışlı ve sade bir mutfak modelleri

4. Mutfaktaki “diğer” eşyalar için yer ayırın

Çoğumuzun mutfağında, yemek pişirme ve yeme konusunda fiilen kullanılmayan birçok ıvır zıvır eşya bulunur.

Yemek kitapları, faturalar, tarifleri yazdığımız kâğıtlar, kart vizitler, bozuk paralar gibi… Bu eşyalar doğru organize edilmedikleri takdirde birleşerek kocaman bir dağınıklık oluşturabilirler.

Bir çekmecenizi veya mutfak dolabınızı bu eşyalara ayırarak, onların da mutfakta meşru bir alana sahip olmalarını sağlayabilirsiniz!


kullanışlı ve sade bir mutfak modelleri

5. Dikkat çeken unsurları azaltın

Sade ve modern bir mutfağa sahip olmanın yolu, mutfakta göze çarpan dekoratif odak noktalarından geçer. Örneğin sevimli bir baharat takımı veya tasarım harikası bir kahve makinesi gibi, her mutfakta alana hâkim olan ve ilk göze çarpan birkaç görsel uyarıcı bulunur.

Bu noktada önemli olan; modern ve yalın bir mutfağa sahip olmak için hangi dekoratif ögenin kullanıldığı değil, kaç adet görsel ana uyaran kullanıldığıdır.

Örneğin mutfağınızda açık bir biçimde sergilenen birden fazla baharat takımı, çok fazla tezgâh üstü küçük el aleti varsa bunlar da bir kirlilik yaratacak ve mutfağın huzurlu atmosferini bozacaktır. Bu unsurları azaltabildiğiniz kadar azaltın, dolapların içine gizleyin ki mutfağınız o huzurlu ve sade görünüme kavuşsun.

Kaynak: Hgtv.com