Öğle yemekleri için masa dekorasyonu

Öğle yemekleri için masa dekorasyonuÖğle yemeği davetlerinde masamızın şık ve özenle hazırlanmış bir görünüme sahip olması da tıpkı akşam yemeği davetlerinde olduğu kadar önemlidir!

Masanızı hazırlamaya ortaya yerleştirilecek yalın görünümlü bir ana parça ile başlayabilirsiniz. Yuvarlak porselen bir servis tepsisinin içerisine başlangıç için grisini tarzı atıştırmalıklarınızı, peçete ve bardaklarınızı yerleştirebilir böylece tüm bunların misafirlerinizin kolayca elinin altında bir arada olmasını sağlayabilirsiniz.

Şık bir bardak takımı, çok abartılı durmayan ama göz alıcı bir peçete takımı ve renk tonu ve tasarım açısından masanın geneli ile uyum içerisinde duracak bir yemek takımı; sizi zevk sahibi ve her daim özenli bir ev sahibine dönüştürecektir.

İpucu: Masanızın sofistike ve bütünlükçü bir görünüme sahip olabilmesi için masa üzerindeki eşya ve dekoratif detayları hazırlarken tek bir renk paleti içerisinden tonlar seçmelisiniz.


Öğle yemekleri için masa dekorasyonuMasa düzeninizde yalın ve basit bir tema tercih etmek, öğle yemeği organizasyonunuzda daha derli toplu ve etkileyici bir imaj yaratmanızı sağlar. Çıplak ağaç dallarından ilham alarak masanızı organik bir tema çerçevesinde doğal tonlarla donatabilirsiniz.

Keten ve kevgirden dokulu peçeteler, benekli yemek takımları ve peçeteye kahverengi tonlu bir kurdele ile tutturulmuş bir parça ağaç dalı benzersiz bir masa dekorasyonu yaratmanızı sağlayacaktır.

İpucu: Astarsız tuval kumaşı kullanarak organik dokulu Amerikan servisleri elde edebilirsiniz.


Öğle yemekleri için masa dekorasyonuMasa dekorasyonunuzun temasına uyacak farklı dokuda kumaşlar seçip bunları uygun ölçülerde keserek şık bir ip veya kurdele yardımı ile bardaklarınızın etrafına sarabilirsiniz.

Masanıza hoş ve şık bir detay katacak bu süslemeyi bütünlük yaratabilmek amacıyla masada yer alan su şişesi veya vazo gibi eşyalara da uygulayabilirsiniz.

İpucu: Bardak ve şişelerinizin çevresini bu şekilde farklı dokuda tekstil ürünleriyle süslemek hem masanıza sıvı dökülmelerini önleyecek hem de misafirlerinizin hoşuna gidecek çok dokulu bir dekoratif kontrast yaratacaktır.


Öğle yemekleri için masa dekorasyonuMasa düzeninizi yaratırken biraz alışılmışın dışında düşünmeyi adet edinin. Her zamanki düşünce biçiminizin dışına çıkarak, umulmadık pozitif sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu bakış açısıyla normalde kullandığınız eşyaları ters yüz edebilirsiniz!

Örneğin seramik küçük boy bir vazoyu ters çevirip tepesindeki deliklere şık bir tutma ipi yerleştirerek sürpriz atıştırmalıklarınızı saklayacak çan biçiminde bir kapak elde edebilirsiniz. Seramik vazo, yapısı gereği sıcak yaz günlerinde atıştırmalıklarınızı serin tutmanızı sağlayacaktır.

İpucu: Tereyağını küpler halinde keserek hem şık bir garnitür seçeneği elde etmiş hem de yağın masaya dağılmasını engellemiş olursunuz.

Kaynak: Homelife.com.au