Pencere önü keyif alanları

En sevdiğim dekorasyon fikirlerinden biridir bu pencere önü üniteleri. Özellikle kitaplık ile kombine edilen versiyonlarına iç çekerek bakıyorum. Peki böyle bir köşe elde etmek için neler yapabiliriz?

Penceremizin sağ ve sol yanında eşit büyüklükte alan varsa, ölçüye göre tavana kadar 2 adet kitaplık yaptırarak orta alanına yukarıdaki gibi bir oturma ünitesi yerleştirebiliriz. Yatak odasına pek çok yakışmış!

Buradaki pencere alanı sağ ve soldakiler de dahil olduğu için fazlasıyla geniş tutulmuş. Pencere önüne iki berjer atmaktan çok daha yaratıcı bir fikir.

Pencere Önü Keyif Alanları

Baştacımız yeşile bakan karolajlı pencereler! Gerisi sadece özel yapım mobilyalar, aksesuarlar, biraz doğal biraz sıcak dekorasyon fikirleri… Manzara güzelse diğer her şey daha da güzel olabilir.

Pencere Önü Keyif Alanları

Evimiz dubleks veya katları ise, merdiven dönüm kısmında pencere ve önünde yeterli alan varsa merdiven altı oturma bölümü yapmak çok basit.

Pencere Önü Keyif Alanları

Merdiven arası için inanılmaz güzel bir örnek oluşturmuş. Sizin evinizde de böyle bir alan varsa değerlendirmek için bu fikirden yararlanabilirsiniz. Tam anlamıyla bir huzur köşesi, en çok bunu sevdim!

Pencere Önü Keyif Alanları

Pencere emniyeti sağlandıktan sonra çocuklar için daha güzel bir eğitim ve oyun alanı düşünülemez! Ünite altı hasır oyuncak sepetleri ile hasır stor perdeler, ortadaki ahşap masa ve tabure ile şahane bir uyum içindeler.

Pencere Önü Keyif Alanları

Bunu çoğumuz biliyoruz. Böylesine kocaman bir pencereyi kiraladığımız ya da satın aldığımız dairelerde bulmamız pek mümkün değil, Türk tipi evler standart tek kanat veya iki kanat pvc doğramalarla donatılmış. Hatta kışın çok hava almasın ev sıcak olsun, yazın da güneşten kavrulmayalım diye az pencere ile yetinenler var ki çok iç karartıcı bir durum! Eviniz kendinize aitse, dekorasyona pencereleri yenilemekten başlayabilirsiniz :)

Pencere Önü Keyif Alanları

Mavinin huzuru beyazla birleşirse, birkaç güzel kumaşla dikilmiş kırlent ve ünite minderi de buna eklenirse, ha bir de pencere demirleri maviye boyanırsa, ortaya böylesine güzel bir görüntü çıkabiliyormuş. Vazodaki taze çiçekleri de unutmamak lazım :)

Pencere Önü Keyif Alanları (1)

Köşeler de ara üniteler kadar sevimli… Özellikle birleşik olsun olmasın, köşe pencereleri hep sevmişimdir!

Pencere Önü Keyif Alanları (2)

Eğimli bir tavan nasıl değerlendirilir? Görüntüsü nasıl güzelleştirilir? Tamamen alandan kazanma yoluna gidilmiş ve hem şifonyer hem oturma bölümü oluşturulmuş. Tek eleştirim, o şifonyerlerin üzeri boş olmamalıydı yönünde. Ya üstlerine birer kapak eklenerek tavanın eğimi ile birleşmeli, ya da biraz daha kısa tutularak üzerine aksesuarlar yerleştirilmeliydi.

Pencere Önü Keyif Alanları (3)

Süper bir tavan arası alternatifi.. Hatta bu dar alana uygulanmış 2 yataklı bir çözüm!

Pencere Önü Keyif Alanları (4)

Mutfağa illa ki bir oturma ünitesi lazım. Hep büyük mutfaklarımız olsun istemişizdir. Eğer yeriniz varsa, pencerenizin önüne masa sandalye koymak yerine böyle bir ünite yaptırıp yine masa koyabilirsiniz. Çok daha şık ve sevimli olacaktır.

Pencere Önü Keyif Alanları (5)

İçimde ılık rüzgarlar estiriyor uçuk pembe dekorasyonlar. Kız bebek veya çocuk odasına çok yakışacak bir örnek bu. Üstelik de pencerenin yukarı doğru açılması tamamen güvenli!