Hızlı temizliğin pratik sırları

Hızlı temizlik yapmanın sırlarını öğrenerek, hafta sonu temizliğe ayırdığınız vakti kısaltabilirsiniz!

Başarılı bir iş kadını veya 10 parmağında 10 marifet süper bir anne olabilirsiniz, ancak evinizde yardımcılarınız veya düzenli gelen bir temizlikçiniz yoksa ev temizleme işi de yapmanız gerekenler listesinde büyük bir yere sahip olacaktır.

Ev temizleme konusunda daha pratik ve zekice davranarak hem temizliğe ayırdığınız saatleri azaltabilir hem de temizlik zamanını her hafta gözünüzde büyüyen bir işkence olmaktan çıkarabilirsiniz!

Sizinle paylaşacağımız ev temizleme ipuçları, zaman kazanmanızın ve temizlik yaparken daha az yorulmanızın yanı sıra evinizin her zamankinden daha derli toplu ve hijyenik olmasını sağlayacak ve bu da genel yaşam kalitenizi artıracaktır.


pratik hızlı temizlik ipuçları - mutfak temizliği

Mutfakta hızlı temizlik

Birçoğumuz için mutfak temizliği her gün ilgilenmemiz gereken bir iştir. Mutfağı sürekli temiz tutmamızı sağlayacak mantra “ilerlerken temizleyin”dir.

Yemek pişirirken aynı zamanda malzemeleri kaldırıp bulaşıkları makineye doldurup etrafı temizlersek, yemeğin ardından bizi bekleyen kocaman bir bulaşık dağı da oluşmayacaktır.

Yemeğin ardından arta kalanları dolaba kaldırıp lavaboyu sildikten ve yemek esnasında kullandığımız tabakları makineye doldurup programı başlattıktan sonra keyfimize bakabiliriz.

Günlük mutfak temizliğinde işimizi kolaylaştıracak mucizevî temizlik malzemelerinden de yararlanmayı unutmamalıyız! Mikrofiber temizlik bezleri, kullan-at peçeteler ve mutfak kirlerine özel olarak formüle edilmiş yüzey temizleyiciler hafif bir günlük mutfak temizliği için işinizi kolaylaştıracak önemli araçlardır.

Ayrıca mutfak temizliğinde işinize yarayacak “bire bir” kuralını da unutmayın! Bu kuralı kendinize göre adapte edebilirsiniz. Örneğin bulaşık makinesini her çalıştırdığınızda içerisine mutlaka bir buzdolabı rafı koymayı kural hâline getirin.

Bir diğer örnek; ne zaman mutfağı süpürseniz, mutlaka bir de mutfak dolaplarını temizleyin. Bu gibi kurallarla sık sık yaptığınız ev işlerinden biri ile uzun aralıklarla yapılan ve daha zormuş gibi görünen ev işlerini bölüm bölüm zincirleyebilirsiniz.

Bu stratejiyi uzun vadede uyguladığınızda buzdolabınızın içinin sürekli temiz veya özel bir dolap temizliği zamanı ayırmamış olsanız bile dolaplarınızın mucizevî bir şekilde hepsinin temizlenmiş olduğunu fark edeceksiniz.


pratik hızlı temizlik ipuçları - banyo temizliği

Banyoda hızlı temizlik

Banyo genelde herkesin temizlemeyi en az sevdiği mekânlardan biridir. Ancak ilerlerken temizleme metodu, bu alanda da harikalar yaratmanızı sağlayabilir!

Banyo temizliğinde işinizi en kolaylaştıracak market ürünlerinden biri, tek kullanımlık temizlik mendilleridir; bu mendiller aracılığı ile lavabodan tuvalete, duş teknesinden seramiklere kadar birçok yüzeyi tek bir hazır ürün ile kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Duşa girmeden önce duş teknesini deterjanla ovalamak ve duştan çıkarken leke kalmasın diye camsil ve bir süngerle kısaca duşakabinin camlarını silmek, yapması o an için kısa ve kolay olan ama uzun vadede alışkanlığa dönüştürüldüklerinde mekânın hep temiz kalmasını sağlayacak uygulamalardır.

Temiz ve düzenli bir banyo için bunların ardından geriye sadece makyaj ve kişisel bakım malzemelerinizi kısaca sepetlere doldurarak derleyip toparlamak, yerleri paspas yapmak ve tuvaleti temizlemek kalıyor.


pratik hızlı temizlik ipuçları - yatak odası temizliği

Yatak odasında hızlı temizlik

Yatak odasını hızlı bir şekilde temizleyebilmek için öncelikle ortalığın her daim derli toplu olması gerekmektedir. Bunun için de “çıkarttığını hemen yerine koy” kuralını takip edebilirsiniz.

Dışarı çıkmak için kendinize kıyafet mi seçmeye çalışıyorsunuz, hepsini yatağın üzerinde yığmak veya gelişi güzel etrafa atmak yerine dolaptan çıkarıp baktığınızı eğer giymeye karar vermezseniz anında hemen yerine asın. Bu kuralı disiplinli bir şekilde uygularsanız odanız dağınık olmayacak ve iş temizliğe geldiğinde, süpürüp silmenin öncesinde bir toplama aşaması olmadığından her zamankinden kolay bir hal alacaktır.

Haftalık çamaşır yıkama uygulaması yerine her gün mini ev toplama seanslarınız sırasında her odada biriken çamaşırları alıp topluca makineye atabilir ve çamaşırlarını günlük olarak yıkayabilirsiniz. Akşam televizyon karşısında kurutucudan çıkarttığınız birkaç parça çamaşırı katlamak çok da sorun olmayacaktır.


pratik hızlı temizlik ipuçları - salon, oturma odası temizliği

Salon ve odalarda hızlı temizlik

Mutfak ve banyo ile karşılaştırıldığında salon temizliği oldukça hafif kalmaktadır! Kumandaları yerlerine yerleştirmek, dergi ve gazete dağınıklığını toplamak ve toz almak salonunuzun biranda çehresinin değişmesini sağlayacaktır.

Salona ayıracak birazcık daha vaktiniz var ise, yerleri süpürerek ve paspaslayarak çok daha mükemmel bir temizlik seansı gerçekleştirebilirsiniz.

Bu hızlı temizlik ipuçları bir veya iki haftada bir yapılacak genel temizliğini yerini pekâlâ tutmayacaktır ancak bu minik uygulamalar sayesinde eviniz genel olarak büyük temizlik gününe kadar daha temiz kalacak ve büyük temizlik günü geldiğinde ise işiniz çok daha kolaylaşacak ve kısa sürecektir.