Mutfak yardımcılarım #2

Bu ikinci yazımda kesme, rendeleme ve pişirme konusunda birkaç yardımcı ürün seçtim. Hepsi tavsiye edeceğim ürünler. Bambu olanları Bambu Dükkanı‘ndan temin edebilirsiniz. Diğerleri ise IKEA ve Nüans’ta satılıyor.

1 – Kesme tahtası: Bambu çok sağlıklı bir madde, tahta ve diğer ahşaplara göre de daha dayanıklı, ekolojik. Mutfakta kullanacağım ahşap ürünlerin genelde bambudan yapılmış olmasına özen gösteriyorum. Örneğin IKEA’dan aldığım kesme tahtası ıslak kaldığında şişti, çatladı ve şekil değiştirdi. Ancak Bambum‘un bu tahtasında herhangi bir sorun oluşmadı. Sadece ıslak kaldığında yüzeyinde hafif kılçıklar meydana geldi ancak çok önemli değil. Belki hafif bir zımpara ile giderilebilir.

2 – Çelik bıçak: Zwilling‘in bıçaklarında hep gözüm vardı. Bir gün Esse’de %50 indirimde olduklarını görünce hemen 4 farklı tipte bıçak aldım. Keskinliklerine diyecek yok, bu yüzden başlarda birkaç kez elimi yaraladım fakat kısa sürede alıştım. Bu en küçüğü, diğerleri kocaman olduğu için ufak çaplı hazırlık işlerinde bu bıçak sürekli elimin altında bulunuyor.

3 – Bambu bıçak: Aslında sebze ve meyvelerin vitaminlerini koruduğu için mutfakta mümkün olduğunca bu bıçakları kullanmalıyız. Ancak ne kadar keskin olsa da çelik bıçağın keskinliğini bambuda bulamadığım için daha çok salata malzemelerini doğrarken kullanıyorum. Yine Bambum‘un bir ürünü, bence her eve lazım.

4 – El rendesi: Home TV’de Anna Olson’ın kullandığı rendeye takılıp kaldım bir ara. Eminönü’nde birçok dükkana girip çıktım ama istediğim gibi bir ürün bulamadım. En son Nüans pasta malzemeleri dükkanında Zicco‘nun bu rendesine rastladım, o gün bugündür de severek kullanıyorum. Diğer rendeler gibi parmakları kaptırma riski çok düşük, üstelik de oldukça keskin ve kaliteli.

5 – Çırpma teli: Yanında bir de normal çırpıcısı olan, IKEA‘da yıllardır satışı devam eden bir ürün. Kesinlikle topaklanmayı önlüyor, çok iyi çırpıyor. Diğer tellere göre çok kullanışlı, ancak tabii ki karışımın çok katı olmaması gerekiyor. IKEA’ya her gidişimde aklıma geldikçe özellikle çocuğu olan arkadaşlarıma hediye olarak alıyorum.