Mutfak yardımcılarım

Mutfakta kullandığım ve tavsiye edebileceğim ürünleri birkaç yazı halinde paylaşacağım. Pratik mutfak yardımcılarımdan başlamak istiyorum.

1 – Soğan gözlüğü: Lazerle göz ameliyatı olduktan sonra soğan doğrarken gözyaşlarımı tutmam imkansız hale gelmişti. Tchibo‘nun bu süngerli gözlüğü sayesinde artık çok rahatım.

2 – Çay topu: Bitki çayı demlemenin yanı sıra çorba ve yemeklerde de kullanıyorum. Mesela şehriye çorbasındaki maydanozları kenara ayıranlar için içerisine maydanoz koyarak tencerenin içine atıyorum veya zinciri ile asıyorum. Paslanmaz çelik odluğu için sağlıklı bir ürün, Tescoma‘da bulabilirsiniz.

3 – Domates bıçağı: Kış için hazırlık yaparken yazın en güzel domatesleri alıp pişiriyoruz ve kavanozlara doldurarak mevsim sonrasına saklıyoruz. Tabii önce kilolarca domatesi soymak gerekiyor. Şansımıza birkaç yıl önce konserve döneminde Tantitoni’de rastlayıp aldığım Tescoma‘ya ait bu bıçakla çok rahat ettik. İncecik soyduğu için sadece domates değil, diğer meyve ve sebzelerde de kullanıyorum.

4 – Şişe açacağı: Herkesin evinde benzeri var zaten, ben IKEA‘dan almıştım.

5 – Kavanoz açacağı: Kühne‘nin kavanoz turşusunun yanında hediye olarak vermişleri bu açacağı. Kapakları açmakta zorlandığım an bu aletle havasını alıyorum ve tık diye açılıyor. Plastik olduğu için de kapaklara hiç zarar vermiyor.

6 – Limon rendesi: Zyliss‘in ürünlerini çok seviyorum, bu rendeyi de öyle. Daha çok limonlu cheesecake veya kremalı tatlılar yaptığımda üzerine limon kabuğu rendelemek için kullanıyorum.

7 – Çay süzgeci: Yine çay demlemenin dışında farklı bir amacı olan ürünlerden :) Mesela tiramisunun üzerine kakao serpmek için çok pratik. İçine kakaoyu doldurdukran sonra yavaşça sallayarak veya elimle hafifçe vurarak süsleme yapıyorum. Pudra şekeri ile de kullanılabilir. IKEA‘dan aldım.