Siyah beyaz çizgili modası evlere girerse…

2013’ün giyim modası gereği siyah beyaz çizgili pantolonlar, taytlar, ayakkabı ve çantalar var her yerde. Giyimde moda olur da evde olmaz mı? Hadi iş başına dedim, bu modaya uymak için ev dekorasyonu açısından neler yapılabilir, bir öneri yazısı hazırladım.

Oturduğumuz eve taşındığımızda çalışma odamızın köşe duvarlarında 1 top siyah beyaz çizgili kağıt kullanmıştık. Ancak odaya her girdiğimde bir süre sonra şaşı gibi bakıyorum. Bu stili dozunda kullanmak gerek, yoksa gözleri fena halde yoruyor.


Siyah beyaz çizgili ev dekorasyonu (2)

Siyah, beyaz ve ahşap

Bu üçünün uyumu çok güzeldir. Türkiye’deki evlerde de genellikle ahşap ya da beyaz mobilya kullanılıyor. Ahşap ayaklı bu berjer kalın çizgili kumaş ile döşenmiş ve bence diğer mobilyalarla çok güzel bir uyum yakalanmış.

Siz de bir değişiklik yapıp döşemelerinizi değiştirebilirsiniz. Yalnız kalın çizgili kumaş seçmeye dikkat edin. Ayrıca tüm koltuklarınız yerine yalnız berjerlerinizi veya varsa pufunuzu döşetin, yoksa görüntü karmaşası oluşur.


Siyah beyaz çizgili ev dekorasyonu (6)

Duvar kağıdında kullanıma dikkat!

Başta da bahsettiğim gibi, duvar kağıdınızı çizgili seçecekseniz yine döşemede olduğu gibi kalın çizgili olmasına dikkat edin. Sık çizgiler gözleri yoracaktır.

Ayrıca tüm alanlarda değil, yalnız lavabo arkası, kapı çevresi gibi kısıtlı bir alanda kullanın.

Diğer duvarların da buna uyumlu olması gerekiyor, bu yüzden tercihinizi beyaz boya veya fayanstan yana kullanın. Zeminde ise siyah tercih edilebilir.


Siyah beyaz çizgili ev dekorasyonu (7)

Girişte siyah beyaz karşılama

Doğru kullanıldığında ferah ve estetik duracaktır. Bu antre örneğinde hem tavana yakın hem de yatay bir uygulama yapılmış.

Diğer alanların beyaz olması da renkli aksesuar ve eşyaları ön plana çıkarıyor. Askı ve kapı kollarının seçimi çok başarılı ve sevdiğim bir tarz.

Ufak bir detay; evinize giren fanatik Beşiktaş taraftarı dostlarınız o dakikada kendilerini çok mutlu hissedebilir ve evinizden çıkmak istemeyebilir :)


Siyah beyaz çizgili ev dekorasyonu (16)

Küçük detaylarla değişim

Yatak odanızda veya oturma odanızda bir kırlent veya yastığın kumaşını değiştirin. Mobilyanızın sadeliğine göre sadece küçük bir değişim yeterli olabilir.

Yine siyah beyaz çizgili bir vazo bulup satın alın, veya hünerli ellerinizle kendiniz oluştun. Mesela beyaz bir vazoya siyah kağıt şeritler yapıştırın ya da boyayın.

Siyah beyaza en çok yakışan renklerden biri yeşildir. Vazonuza yeşil çiçekler koyabilir, yastığınızın yanına küçük yeşil bir kırlent yerleştirebilirsiniz.


Siyah beyaz çizgili ev dekorasyonu (9)

Sunum ya da dekoratiflik

Misafirlerinize sunum yapacağınız veya dekoratif olarak sehpa üzerinde kullanacağınız beyaz bir tepsinin içine vazoda olduğu gibi siyah şeritler yapıştırabilir ya da ahşap boyama yapabiliyorsanız tepsinin orta yerini şeritler halinde boyayabilirsiniz.


Siyah beyaz çizgili ev dekorasyonu (10)

Zeminden yansıyanlar

Mutfaklarda metal parlak eşya ve aksesuarlar yoğunluktadır genelde. Dolapların hizasında yere sereceğiniz bir kilim metaller üzerinde yansıma yapacaktır.

Bu yüzden diğer unsurların sade olmasında her zaman yarar var. Burada aynı konseptte lavabo altındaki perde ile duvara asılı bir aksesuar daha kullanılmış, bunlar renkli de seçilebilirdi diye düşünüyorum.

Beyaz mutfaklarda çok şık duran siyah beyaz kilimlerde hep hevesim kalmıştır. Aklıma da hemen IKEA geliyor tabii :)


Siyah beyaz çizgili ev dekorasyonu (11)

Renkli masaların tamamlayıcısı

Davet masalarını süslemeyi pek severim. Ortada bir çiçek, renkli peçeteler, süslü peçetelikler, güzel tabak ve bardaklar…

Masanızın mobilyası güzelse ortaya çıkarın. Bunun için masayı tamamen kaplayan masa örtüleri kullanmaktan kaçının.

Ortada toplanan ve üzerine vazo yerleştirilen modellerin de modası geçti artık, siz en iyisi bir runner alın veya kumaş alıp dikin.

Sadece davetlerde değil, günlük sofralarda da bu tip bir runner, spor duruşu ile dekorasyona ferahlık katacaktır.