Kendinizi keşfedin: Ne kadar düzenlisiniz?

Testimizi çözün ve organizasyon stilinizi bulun!

Organizasyon söz konusu olunca hepimiz dış görünüm ve içteki gerçeklik arasında bir denge tutturmaya çalışıyoruz. Mesela dolaplarınız ilk bakışta dıştan son derece düzenli ve temiz görünebilir ancak içlerini incelediğinizde karşınıza tam bir karışıklık çıkabilir!

Sizler için hazırladığımız testi çözerek organizasyon ve düzenleme konularındaki stilinizi bulabilir ve stilinize uygun sizi destekleyecek önemli tavsiye ve ipuçlarını okuyabilirsiniz.


düzenli buzdolabı içi, rafları

1. Buzdolabınızın içerisine gizlice bir göz atsak, sizce nasıl bir manzara ile karşılaşırdık?

a) Geçen haftadan kalan yemekler, son kullanma tarihi geçmiş bozuk bir süt, her yanı kirlenmiş bir ketçap şişesi ve dolabın en arkasında içerisinde ne olduğunu dâhi unuttuğunuz bir saklama kabı. (4 puan)

b) Son kullanma tarihi yaklaşan ama çoğu kullanılmış ürünler, birçok ürünün aynından üçer beşer tane stok ve her şeyden biraz ortaya karışık bir durum. (3 puan)

c) Her şey paketinden çıkarılmış, yıkanmış ve kullanıma hazır bir şekilde temiz saklama kaplarının içerisinde depolanmış bir haldedir. (1 puan)

d) Çok iyi organize edilmiş, dolu bir buzdolabı. Haftada 1 veya 2 kez mutlaka buzdolabınızın içerisindekileri kontrol edersiniz. (2 puan)


davet sofrası hazırlığı, masa düzeni

2. Konu evinizde bir davet vermek olunca hazırlanma stiliniz nasıldır?

a) Çarşıya çıkıp alışveriş yapar her şeyi satın alır, eve dönüp temizlik ve dekorasyon gibi işleri halleder ve sonrasında yemeği hazırlamaya başlarsınız. (Bunların hepsi aynı gün içerisinde soluk soluğa bir şekilde gerçekleşir) (3 puan)

b) Gelişigüzel. Büyük bir mucize olmadığı sürece, dört dörtlük bir yemek daveti hazırlayabileceğinize güvenmezsiniz. (4 puan)

c) Her adımınız Martha Stewart ve Julia Child tarafından destekleniyor gibidir. Haftanın en başından beri bu yemeği planlamıştınız ve son güne kalan yapılacak çok az bir işiniz var. (1 puan )

d) İşler genellikle stressiz ve kolayca hallolur ama her zaman birkaç küçük detayı unutmuş olursunuz. (2 puan)


bayan kışlık palto hardal, sarı

3. Hemen cevap verin, 2 yıl önce satın almış olduğunuz kışlık paltonun yedek düğmesi nerede?

a) Oldu canım, tabii ki hiçbir fikrim yok! (4 puan)

b) Tabii ki dikiş kutunuzun yedek düğme bölmesinde duruyordur başka nerede olabilir ki? (1 puan)

c) Mücevher çekmecenizde veya dikiş kutunuzda veya tuvalet masanızın çekmecesinde olabilir, kim bilir belki de kullanmışsınızdır? (2 puan)

d) Büyük ihtimalle dağınık bir halde duran ıvır zıvır eşya çekmecenizdedir. (3 puan)


boş kutular

4. Boş kavanoz ve kutularla ne yaparsınız?

a) En iyi şekle sahip olanları organizasyon işlerinde yeniden kullanmak için saklarım, ancak bir düşününce sakladıklarımı uzun zamandır hiçbir işte kullanmadığımı ve hatta neleri sakladığımı bile unuttuğumu anlıyorum. (2 puan)

b) Kendimi suçlu hissederek onları çöpe atarım. Geri dönüşüm kutusunun nerede olduğunu bile bilmem. (4 puan)

c) Kullanılmayan bir alanda boş olanları biriktirir ve hatırladığım bir zaman geri dönüşüm kutularına atarım. (3 puan)

d) Şayet başka bir iş için kullanmıyorsam hemen geri dönüşüm kutularına atarım. (1 puan)


misafir yatak odası dekorasyonu

5. Misafir yatak odanız:

a) Her zaman bir otel odası gibi misafirlerin kullanımına hazır, hatta yastığın üzerinde minik bir naneli çikolata dâhi vardır! (1 puan)

b) Kendi yatak odanızın bir uzantısı gibi kullanılır yatağın üzeri dolabınıza sığmayan fazla kıyafetlerinizle doludur. (3 puan)

c) Temiz ve misafirlerin kullanımına hazırdır ancak bir köşede kutuların içerisinde kullanmadığınız kıyafetleriniz de yer almaktadır. (2 puan)

d) Misafirperver bir oda hiç değildir. Burada kalacak olan misafirler herhalde hiç sevmediğiniz kişiler olabilir ancak! (4 puan)


ödünç eşyalar, fotoğraf makinesi, kitap

6. Arkadaşınız size bir eşyasını ödünç verdiğinde, siz genellikle:

a) Birkaç gün içerisinde almış olduğunuz biçimde iade edersiniz. (1 puan)

b) Arkadaşlarınız artık size hiçbir eşyalarını ödünç vermiyor. (4 puan)

c) Kapının önündeki iade edilecek eşyalar yığınının arasına bir yenisi daha eklenmiş olur, o tarafa gideceğiniz zaman ancak yanınıza alırsınız o eşyayı. (2 puan)

d) Uygun bir zaman dilimi içerisinde eşyayı geri vermek istersiniz ama genellikle arkadaşlarınız siz vermeden eşyalarını sizden geri istemiş olurlar. (3 puan)


iphone sarj aleti, kablosu kayıp eşyalar

7. Ne kadar sıklıkla evde bir şeyler kaybedersiniz?

a) Her zaman. (4 puan)

b) Bir şeylere kaybolmuş damgası vurmak hoşunuza gitmez, sadece sizin henüz nerede olduklarına dair bir fikriniz yok! (3 puan)

c) Sadece aceleniz olduğu dönemlerde bir şeyler kaybedersiniz – veya her şeyin yerini yeniden organize ettikten hemen sonra. (2 puan)

d) Asla! Kullandığınız her şeyi yerli yerine kaldırdığınız için kaybolmaları da mümkün değildir! (1 puan)


alarm çalar kurmalı yeşil masa üstü saat

8. Dakiklik söz konusu olduğunda, siz:

a) Genellikle erkencisinizdir, çünkü kendinize hep ekstra zaman veririsiniz. (1 puan)

b) Genellikle her seferinde 20 dakika geç kalırsınız, neden böyle oluyor bilmiyorsunuz ama hep böyle oluyor. (4 puan)

c) Genellikle yolda bir şeyler sizi oyaladığı için 5 veya 10 dakika geç kalırsınız. (3 puan)

d) Her zaman dakiksinizdir, trafiğin durumuna bağlı olarak birkaç dakika geç veya erken geldiğiniz olabilir. (2 puan)


tatil planlama, valiz hazırlama

9. Konu tatil planlama olunca, siz:

a) İlk birkaç günü ve seyahat rehberlerinde yapılması tavsiye edilen birkaç önemli etkinliği planlarsınız. (2 puan)

b) Uçak biletinizi alır ve gidersiniz, ne yapacağınızı bilmemek de maceranın bir parçası! (4 puan)

c) Her gününüz yemek yiyeceğiniz restorandan, kalacağınız otele ve gezeceğiniz duraklara kadar dikkatlice planlanmıştır. Cüzdanınız acil durum telefon numaraları, para birimi dönüştürücüsü ve yabancı dildeki önemli kelimeler gibi listelerle doludur. (1 puan)

d) Oteli ayarlarsınız ve gerisini bırakırsınız. Uyuyacak güvenli bir yeriniz olduğu müddetçe tatilde karşınıza çıkacaklar işin eğlencesi! (3 puan)


davet sofrası, akşam yemeği özel masa dekorasyonu

10. Büyük bir kutlamanın ardından evinizin hâlini tarif edin:

a) Sanki hiç büyük bir kutlama olmamış gibidir çünkü partinin ardından uyanık kalıp her şeyi toplamış ve temizlemişsinizdir. (1 puan)

b) Konuklarınız gitmeden önce etrafı toplamaya biraz yardım etmişlerdir ancak kalanı siz sonra tamamlayacaksınız. (3 puan)

c) Tam bir savaş alanı gibidir. Ancak doğrusunu söylemek gerekirse bu durumun ne kadarı parti yüzünden ne kadarı sizin her günkü dağınıklığınızdan kalma bilmiyorsunuz. (4 puan)

d) Oldukça iyi bir halde görünüyor. Dün gece tüm küçük toplama işlerini halletmiştiniz, şimdi ise geriye sadece yerleri silip süpürmek ve çöpü atmak gibi ana işler kalmış. (2 puan)


düzenli çanta içi, çantamızda neler olmalı

11. Çantanızın içerisini tarif edin:

a) Çantanızda hem her şey hem de hiçbir şey vardır çünkü tıkış tıkış eşya ile dolu olmasına karşın anahtarınızı bile zar zor bulursunuz. (4 puan)

b) Tüm gerekenler içerisinde vardır ne fazla ne de eksik. (1 puan)

c) Birkaç haftada bir çantamın içini temizlerim her zaman çantanın içerisinden biraz para veya arayıp da bulamadığım bir fatura çıkar ve şaşırırım. (3 puan)

d) Temizdir fakat çok eşya doludur. Manikür kiti, leke çıkarıcı, mini dikiş seti, diş fırçası seti, makyaj seti, netbook, defter, kalem gibi her gün kullanmasanız da yanınızda taşımanız gerektiğini düşündüğünüz çok fazla eşyanız vardır. (2 puan)


nevresim, havlu ve çarşaf dolabı

12. Nevresim dolabınızı tarif edin:

a) Nevresim dolabı mı? O dolabın içerisinde birçok başka eşya da var! (3 puan)

b) Mevsimlik battaniyeleriniz vakumlu poşetler içerisinde ve havlu setlerinizin her biri farklı renkte kurdeleler ile işaretlenmiş bir haldedir. (1 puan)

c) Nevresimlerinizin ve havlularınızın tümü bu dolaptadır, keşke katlama tekniğimi biraz daha geliştirip hepsini daha düzgün ve muntazam katlayabiliyor olsam diye düşünüyorsunuz. (2 puan)

d) Eşyaların üzerinize yığılacağından korktuğunuz için o dolabı açmaya cesaret edemiyorsunuz! (4 puan)


yatak odası, giyinme dolabı

13. Sabah giyinirken, siz:

a) Çok iyi organize edilmiş dolabınızın önünde durur ve birkaç elbise dener sonra ne giyeceğinize karar veririsiniz. Deneyip çıkardığınız kıyafetlerinizi daha sonraki bir zamanda toplarsınız. (2 puan)

b) Yerlerde, yatağın altında ve mobilya üstlerinde dağınık halde duran kıyafetlerinizin arasından çorabınızın eşini ve nispeten kırışmamış uyumlu bir kıyafet bulmaya çalışırsınız, hayret verici bir şekilde bazen başarılı da olursunuz! (4 puan)

c) Geçen hafta yıkayıp da henüz yerlerine yerleştirmeye vakit bulamadığınız çamaşır yığının arasından bir şeyler seçersiniz. (3 puan)

d) Dün geceden seçip hazırladığınız kıyafetinizi giyer ve çıkarsınız. (1 puan)


14. Eşinizin ailesi sürpriz bir şekilde bir saate kadar size geleceklerini haber verdi, ne yaparsınız?

a) Pek fazla bir şey yapmam – her şey zaten düzenli belki sadece aynaları silerim ve çabuk bir şekilde yerleri paspaslarım. (2 puan)

b) Dağınıklık için kendinizi suçlu hissedersiniz ama bir saate kadar bu dağınıklığı kontrol edemeyeceğinizin bilincindesiniz. Hem onlar aileden ne olacak ki zaten sizin dağınık biri olduğunuzu biliyorlar. (4 puan)

c) Buzluktan ultra lezzetli hazır ordövrlerinizden çıkarır ve ne yapıyorsanız onu yapmaya devam edersiniz. Bu ordövrler yüzünden kimse bir şey fark etmeyecek, eviniz harika gözükecektir. (1 puan)

d) Odadan odaya koşturur ve etraftaki dağınıklığı bulduğunuz dolap ve çekmecelere tıkıştırırsınız, sonradan bu eşyaları bulmak için epey canınız sıkılacak. (3 puan)


15. Yılbaşı zamanı geldiğinde:

a) Son dakika alışverişçisisinizdir ama mutlaka o alışverişi yaparsınız. Tebrik kartlarınız 3 ay sonra o adreslere gitse de, mutlaka insanların ellerine ulaşır! (3 puan)

b) Her zaman kart ve hediyeleriniz el emeği göz nurudur. Yapıma erken başlasanız da her zaman son dakikada bitirirsiniz. (2 puan)

c) Hâlâ geçen yılbaşından insanlara hediye borcunuz var ve tebrik kartları nedir, çocukluğunuzdan beri görmediniz! (4 puan)

d) Hediyeleriniz bir ay öncesinden hazırlanıp paketlenmiştir. (1 puan)


Haydi skorunuzu hesaplayın ve stilinizi keşfedin!

Üst düzey organize birisiniz

(15 – 24 puan)

Friends dizisindeki Monica karakterini izleyince kendinizi buluyorsanız, Martha Stewart’ın bile sizi kıskanacağını düşünüyorsanız sizin stiliniz tam bir üst düzey organize!

Size göre her şeyin bir yeri var ve bir eşyayı olması gereken yer dışında görünce kan beyninize sıçrıyor. Sizin listeleriniz, planlarınız ve zaman çizelgeniz var ve düzeniniz saat gibi işliyor. Ancak evinizi başkaları ile paylaşıyorsanız herkesin sizin gibi üst düzey bir organizasyon becerisine sahip olmasını bekleyemezsiniz.

Peki başkalarının kalbini kırmadan ve kendinizi boğmadan diğerlerinin dağınıklıkları ile nasıl baş edebilirsiniz? Evi farklı alanlara bölün ve sizin alanınız dâhilinde olan her yerde istediğiniz gibi üst düzey temizlik ve toplama faaliyetlerinde bulunun ve bu kurallara da uyulmasını isteyin.

Ancak ortak kullanım alanlarında insanlara karışmayın, yalnızca ufak hatırlatmalar şeklinde onların da biraz derli toplu olmalarını sağlamak adına post it kullanarak eşyaların yerlerini veya nereye konmaları gerektiğini belirten minik notları etrafa yapıştırabilirsiniz.


Temiz ve bilinçli dağınıksınız

(25 – 32 puan)

Siz bir toplayıcı, küratör, geri dönüşümcü ve koruyucusunuz!

Eviniz etrafta gördüğünüz veya atmaya kıyamadığınız ve çok beğendiğiniz bir sürü ıvır zıvır eşya ile dolu ancak siz zamanı geldiğinde bu eşyaları değerlendirip yeniden farklı amaçlar için kullanmayı hakkıyla beceriyor ve dahası bunu yaparken diğer insanları zanaatkâr yapınıza hayran bırakıyorsunuz.

Üstelik kullanmadığınız ve fazla eşyaları da atmasını biliyorsunuz!

Siz bir organizasyon bağımlısısınız ve kabul edin bazen evdeki saklama ünitelerinin sayısı içerisine koyabileceğiniz eşyalarınızdan daha fazla olabiliyor!

Özetle saklama üniteleri ve eşyalar arasında farklı bakış açılarıyla yenilikler yaratmayı seviyor ama gün sonunda evinizde dağınıklığa izin vermeden gereken kadarını sahiplenip diğerlerini elden çıkarmayı da biliyorsunuz.


Kontrollü karmaşasever birisiniz

(33 – 51 puan)

Organizasyon ve temizlik sizin için sadece yüzeysel düzeyde kalmış olan kavramlar. Bu nedenle aniden çıkıp gelen misafirleri sevmiyorsunuz, hele çekmecelerinizin içerisindeki dağınıklığı keşfedebilecek meraklı misafirlere hiç tahammülünüz yok. Tüm bu korkularınız evinizin dıştan derli toplu gözükmesi ancak içten tam bir kaos halinde bulunması yüzünden!

Evinizde eşyalar yerli yerinde değiller ve siz birileri geliyor diye her seferinde tıkıştırmaya yönelik yüzeysel bir derleme toplama yaptığınızda da bu düzensizlik git gide daha da içinden çıkılmaz bir hale geliyor.

Siz görsel hafızası güçlü bir insansınız ve gözünüzün önünde olmayan eşyalarınızı unutuveriyorsunuz.

Bu nedenle şeffaf çekmeceler, şeffaf saklama kapları ve açık düzenleme üniteleri tam size göre. Eşyalarınızı renklerine göre gruplayarak düzenlerseniz evde sizin için eğlenceli bir düzen yaratabilirsiniz.


Çok dağınıksınız çoook!

(52 – 60 puan)

Her sabah uyandığınızda gözlerinizi bir dağınıklık denizine açıyorsanız ve evde yürümek için dâhi olsa etraftaki eşyaları itelemek zorundaysanız sizin bir organizasyon stiline sahip olduğunuzu söylemek oldukça güç!

Dolaplarınız, çekmeceleriniz, raflarınız hepsi dağınıksa, hiçbir şey yerli yerinde durmuyor kullandığınız an nerede ise orada kalıyor ise sizin için alarm zilleri çalıyor eminiz ki sevdikleriniz de sizi bu konuda defalarca uyarmıştır.

Bu dağınıklık denizinin içerisinde boğulduğunuzu ve ipin ucunu kaçırdığınızı hissediyor ve nereden başlamanız gerektiğini bilemiyorsanız bebek adımları ile işe koyulmanızı öneriyoruz.

Her gün 20 dakikanızı ayırın ve bir veya iki göreve odaklanın yalnızca. Bugün çantanızın içerisini ve çekmecelerinizden yalnızca birini temizleyip düzenleyin.

Ama her gün sadık bir biçimde 20 dakikanızı derleme ve toplama organize etme işlerine ayırmanız gerekiyor. Bu plana sadık kalırsanız kısa bir zaman içerisinde dağınıklığın erimeye ve yok olmaya başladığını göreceksiniz.