Yılbaşı için ağaç alternatifleri ve dekorasyon ipuçları

Eviniz küçükse ve gerçek bir çam ağacının hiç şansı yok diyorsanız, yılbaşı için bu pratik dekorasyon alternatiflerine göz atabilirsiniz.

Yılbaşı dekorasyonları ile ilgilenenlerdenseniz bu ay yoğun bir hazırlık dönemi sizi bekliyor. Küçük bir eve sahip olanlar için yılbaşı dekorasyonu kolayca kâbusa dönüşebilen ve ince bir çizgide dikkat edilerek hazırlanması gereken bir hadisedir, zira küçük evleri aşırı süsleyerek boğucu bir hale getirebilir, çıfıt çarşısı moduna sokarak dekorasyon kirliliği yaratabilir ve konforlu, eğlendirici bir mekân olmaktan çok uzağa taşıyabilirsiniz.

Kimi evlere kocaman bir yılbaşı ağacını dâhi sığdırmak büyük bir problem hâline dönüşebilmektedir. Bu durumları göz önüne alarak küçük bir eve sahip olanlar için küçük alanlara özgü yılbaşı dekorasyonu ipuçlarından ve yeni yıl ağacı alternatiflerinden bahsedeceğimiz bir yazı hazırladık.


1. Duvar çıkartmaları kullanın

Yılbaşı için ağaç alternatifleri ve dekorasyon ipuçları

Yılbaşı ağacı kurmak yerine sevimli renk ve desenlere sahip bir yılbaşı ağacı çıkartması kullanabilirsiniz. Tüm yapmanız gereken evinizdeki boş duvar, büyük pencere ve yüzeyleri tespit etmek ve ağaç çıkartmalarınızdan birkaçını evin en gözde noktalarına yerleştirmek.
Çıkartmaların dekorasyonunuza uyacak ve farklı tarzda ağaç süsleme stillerinden uyacak birçok alternatifi bulunabiliyor zevkinize göre seçme şansınız var ve vinilden üretilenleri yapıştırıldıkları yüzeye zarar vermeden çıkartılabiliyorlar.


2. Yeni yıl çorapları için harfli askılar kullanın

Yılbaşı için ağaç alternatifleri ve dekorasyon ipuçları

Yılbaşında içerisi hediye doldurulan geleneksel dekoratif yılbaşı çorabı süslerinizi asmak için harflerden oluşan monogram stilinde demir askılıklardan yararlanabilirsiniz.
İçi hediyelerle doldurulan çoraplar ağırlaşacağından onları bant ile duvara yapıştırmak veya alelade bir şekilde sandalyenin arkasına asmak pek tercih edilmez. Bu şık demir askılık fikri ile hem yılbaşı çoraplarınızı olması gerektiği gibi ve ağırlıklarını dert etmeyerek sergileyebilir hem de yılın diğer günlerinde askılıkları anahtar, süs eşyası veya palto ve çantalarınızı asmak için de kullanabilirsiniz.


3. Geri dönüştürülebilir kartondan yılbaşı ağaçları

Yılbaşı için ağaç alternatifleri ve dekorasyon ipuçları

Geleneksel bir şekilde süslenmiş olan yılbaşı ağacı ve üzerindeki ilgi çekici yanarlı dönerli onlarca süs evde bulunan evcil hayvanların ve küçük yaştaki çocukların fazlasıyla ilgilerini cezp eder. Evcil hayvanlar da minik çocuklar da yılbaşı ağacı süslerine zarar verir ve dahası bunu yaparken kendilerini yaralayabilirler.

Böyle bir durumunuz varsa, sehpa üzerine yerleştirilebilecek sade bir geri dönüştürülebilen kartondan imal edilmiş yılbaşı ağacı süsü edinebilirsiniz. Bu tipte bir ürün evinize yılbaşı atmosferini taşıyacak ama sade verilse dâhi tehlike oluşturmayacak tasarımı ile sizi endişelerden uzaklaştıracaktır. Üstelik yeni yıla girmenizin ardından tek bir hamlede katlanıp kaldırılabilir olması da yılbaşı ertesi temizliğinizde avantaj sağlayacaktır.


4. Süsleri servis edin

Yılbaşı için ağaç alternatifleri ve dekorasyon ipuçları

Yılbaşı süslerinin en sevilenlerin olan renkli süs toplarını vazolara doldurarak olsun, kâselere koyarak olsun sergilemenin bin bir çeşidini biliyoruz. Ama bu sene size yeni fikir olarak önereceğimiz şey bambaşka; yılbaşı süslerinizi 3 katlı bir pasta servisi tabağı ile mükemmel bir dekorasyon ögesine dönüştürebilirsiniz.

Örneğimizdeki pasta servisi camdan ve her katı oluşturan cam tabağın kenarları yukarı doğru kavisli dolayısı ile süsler camdan güzelce görünebiliyor ama kıvrık uçlar sayesinde yılbaşı toplarının yerlere düşüp kırılmasını önlemiş oluyoruz. Araya da biraz ağaç yeşilliği serpiştirdik mi, harika ve bir o kadar uygun fiyatlı bir yılbaşı masa dekoru yaratmış oluyoruz.


5. İmitasyon bazen daha iyidir!

Yılbaşı için ağaç alternatifleri ve dekorasyon ipuçları

İnsanoğlu giderek bilinçleniyor, yılbaşını gerçek bir çam ağacını süsleyerek bir çam ağacının kesilmesini yol açarak geçirmenin yerine yapay bir çam ağacı alıp süsleyerek geçirebilirsiniz. Hemen ön yargılı olmayın bazen imitasyonlar aslından çok daha iyi sonuçlar verebilirler. Bakın beyaz çam ağacına rengârenk süsler ne kadar da yakışmış değil mi? Salonunuzda mobilyalarınızı biraz birbirlerine yaklaştırarak ve kullanılmayan bir sehpayı başka bir odaya kaldırarak çam ağacı dekorasyonunuz için kolaylıkla yer açabilirsiniz.


6. Saydam dekoratif objeler kullanın

Yılbaşı için ağaç alternatifleri ve dekorasyon ipuçları

Küçük bir alanı dekore ederken saydam eşyalardan yararlanmak dekoratörlerin hiç eskimeyen bir numarasıdır. Küçük bir alana yerleştirilen camdan bir sehpa veya saydam dekoratif objeler odada sıkışıklık hissi yaratmadan ortamdaki işlevlerini yerlerine getireceklerdir. Ayrıca saydam yılbaşı süsleri salonunuza sıkışıklık hissi yaratmadan bir ışıltı katacaklardır.


7. Yatak odanıza yılbaşı atmosferi getirin

Yılbaşı için ağaç alternatifleri ve dekorasyon ipuçları

Yatak odanız da tıpkı evdeki diğer alanlar gibi neşeli yılbaşı atmosferini yansıtmayı hak ediyor! Özellikle stüdyo bir dairede yaşıyorsanız yatak odanızla salonunuz aynı açık düzlemde yer alıyorsa, yatağınız ortamın önemli ögelerinden biridir ve kesinlikle yılbaşı için bir dekorasyona ihtiyacı vardır. Yılbaşını anımsatan desenlere sahip bir yatak örtüsü, kırmızı yastıklar ve yatağın üst kısmındaki duvara bir yılbaşı çelengi yerleştirerek yatak odanızı yeni yıl konseptine hazır bir hale getirebilirsiniz.


8. Stil sahibi dallar

Yılbaşı için ağaç alternatifleri ve dekorasyon ipuçları

Sevimli küçük bir çam ağacı yerine bu sene bir vazo içerisine yerleştireceğiniz buzlanmış hissi verilmiş uzun ağaç dalı parçalarını süsleyerek geçirebilirsiniz. Küçük cam ağacı sevimli ama son derece klişe bir dekorasyon ögesidir, buzlu dallar ise yılbaşı dekorasyonunuzda sizi bir adım öne taşıyacak farklı stili beraberinde getirir.


9. Tavandan sarkan süsler

Yılbaşı için ağaç alternatifleri ve dekorasyon ipuçları

Küçük bir eve sahipseniz, yılbaşı dekorasyonu konusunda biraz daha yaratıcı bir bakış açısına sahip olmanız gerekebilir. Pahalı masa örtüleriniz veya yılbaşı süslerinizi sergilemek için geniş ferah bir alan imkânınız olmayabilir ama herkesin evinde tavan denilen kocaman bir alan mevcuttur! Tavana kancalarla asabileceğiniz veya lambalarınıza tutturabileceğiniz aşağıya sarkan yılbaşı süsleri satın alabilir veya kendiniz yapabilirsiniz. Böylece evinizin alanı da daralmamış olacak.


10. Bir parça kurdele ile harikalar yaratın

Yılbaşı için ağaç alternatifleri ve dekorasyon ipuçları

Yılbaşı dekorasyonlarında özel bir yere sahiptir renkli kurdeleler. Kurdeleyi sadece istediğiniz bir köşeye fiyonk şeklinde bağlayarak bile sevimli bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Ama size önerimiz kurdeleye geçireceğiniz minik yılbaşı çoraplarını yatağınızı başucuna asmanız veya şöminenizin kenarlarını çam kozalakları ve kurdeleler ile süslemeniz. Kurdele rengi olarak ise yılbaşını anımsatan yeşil, kırmızı ve beyaz tonlarını kullanabilirsiniz.

Kaynak: Styleathome.com